Logo Polskiego Radia
PAP
Katarzyna Karaś 07.10.2011

Śledztwo ws. katastrofy smoleńskiej przedłużone

Prokurator Naczelnej Prokuratury Wojskowej wydał postanowienie o przedłużeniu śledztwa w sprawie katastrofy smoleńskiej do 10 kwietnia 2012 roku.
Wrak TU-154, który rozbił się pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 rokuWrak TU-154, który rozbił się pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 rokuWłodzmierz Pac, Polskie Radio

- Z wnioskiem o przedłużenie okresu śledztwa wystąpiła wojskowego prokuratura okręgowa w Warszawie - powiedzia kpt. Marcin Maksjan z Naczelnej Prokuratury Wojskowej. To już kolejne przedłużenie polskiego postępowania dotyczącego katastrofy - ostatnio jego termin był zakreślony do 10 października.

Zobacz galerię dzień na zdjęciach >>>

Polskie śledztwo Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła w dniu tragedii - 10 kwietnia 2010 roku. Jest ono prowadzone w sprawie "nieumyślnego sprowadzenia katastrofy w ruchu powietrznym, w wyniku której śmierć ponieśli wszyscy pasażerowie samolotu Tu-154 Sił Powietrznych RP, numer boczny 101, w tym prezydent RP, pan Lech Kaczyński oraz członkowie załogi".

W sierpniu WPO postawiła zarzuty niedopełnienia obowiązków służbowych dwóm oficerom, którzy w 2010 zajmowali dowódcze stanowiska w 36. specpułku. Chodzi o organizację lotu prezydenckiego tupolewa w zakresie wyznaczenia i przygotowania załogi samolotu. Podejrzani nie przyznali się do winy i odmówili składania wyjaśnień. Grozi im do trzech lat więzienia.

Zobacz serwis specjalny: Smoleńsk 2010>>>

W połowie sierpnia prokuratura wojskowa powołała zespół 16 biegłych, który ma opracować ekspertyzę dotyczącą stanu technicznego Tu-154M, jego pilotażu w trakcie lotu do Smoleńska i technicznego przygotowania. We wrześniu w Moskwie i Smoleńsku pracowali polscy prokuratorzy i biegli, którzy dokonali oględzin wraku tupolewa (na jego zwrot Polska wciąż czeka) oraz znajdujących się w siedzibie MAK w Moskwie elementów wyposażenia samolotu. Efekty ich prac mają zostać wykorzystane podczas przygotowania ekspertyzy przez powołany zespół.

WPO oczekuje też m.in. na końcową opinię dotyczącą zapisów utrwalonych w tzw. czarnych skrzynkach samolotu. Opinię ma wydać krakowski Instytut Ekspertyz Sądowych.

Prokuratura wojskowa w śledztwie dotyczącym katastrofy smoleńskiej przekazała dotąd 13 wniosków o pomoc prawną: osiem do Rosji, trzy do Białorusi, jeden do USA i jeden do Danii. Część wniosków została zrealizowana, niektóre są w trakcie realizacji.

PAP,kk