Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Agnieszka Kamińska 17.10.2011

W Polsce w skrajnym ubóstwie żyją 2 miliony ludzi

17 października to międzynarodowy dzień walki z ubóstwem i wykluczeniem społecznym. Został ogłoszony przez ONZ w 1987 roku.
W Polsce w skrajnym ubóstwie żyją 2 miliony ludziGlow Images/East News

Około półtora miliarda ludzi na świecie jest dotkniętych ubóstwem. W Polsce z powodu skrajnego ubóstwa cierpi około 2 milionów osób, których dochody nie pozwalają na zaspokojenie podstawowych potrzeb.

Ubóstwo w Polsce

Według danych GUS i badaczy Diagnozy Społecznej 2011, sfera ubóstwa w Polsce liczebnie nieco się zmniejsza. Od 2009 r. liczba gospodarstw domowych, które nie mogą pozwolić sobie na zaspokojenie bieżących potrzeb, spadła z 28 do 26 procent. Ale jednocześnie rośnie liczba ubogich osób utrzymujących się z tak zwanych źródeł utrzymania jak zasiłki, świadczenia rentowe i pielęgnacyjne i inne. Tu wskaźnik wzrósł od 2009 r. z 28,5 proc. do 36,4 proc. liczby ubogich w Polsce. Wyraźny wzrost wystąpił tu w przypadku gospodarstw rencistów z 6,3 do 10,2 procent. Ubóstwem są zagrożone przede wszystkim rodziny niepełne i wielodzietne, wychowujące troje i więcej dzieci.

Banki żywności

Międzynarodowy dzień walki z ubóstwem i wykluczeniem społecznym jest okazją do przypomnienia o znaczeniu organizacji , które pomagają osobom dotkniętym ubóstwem. Taką rolę pełnią Polskie Banki Żywności, które przekazują produkty spożywcze organizacjom zajmującym się bezpośrednią pomocą potrzebującym. Dziś Banki Żywności przypominają o konieczności racjonalnego gospodarowania żywnością i niemarnowaniu jej.

W 16 miastach w Polsce z tej okazji odbędą się happeningi przeciwko marnowaniu produktów spożywczych.

Marnowanie żywności

Według danych Eurostatu, Polska znajduje się w pierwszej piątce krajów europejskich, w których marnuje się najwięcej żywności, średnio 9 milionów ton rocznie, z czego ponad dwa miliony ton są marnowane przez konsumentów indywidualnych, a pozostałe ponad 6 milionów jest marnowanych masowo przez producentów, hurtowników i dystrybutorów. W ocenie Banków Żywności, wiele z tych produktów, z aktualnymi, choć krótkimi datami przydatności do spożycia mogłoby być przeznaczonych na pomoc potrzebującym.

agkm

Zobacz galerię: dzień na zdjęciach >>