Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Anna Wittenberg 18.10.2011

Święczkowski i Barski: pozostajemy prokuratorami

- Stanowisko Krajowej Rady Prokuratury śmieszy i bawi - powiedział poseł-elekt Bogdan Świączkowski. Nadal uważa, że może zasiadać w Sejmie jako prokurator w stanie spoczynku.
Bogdan ŚwięczkowskiBogdan Święczkowskiyoutube.com
Galeria Posłuchaj
  • Przewodniczący Krajowej Rady Prokuratury Edward Zalewski: mamy do czynienia ze sprawą, któa wymaga wypowiedzenia się zarówno przez sąd najwyższy, jak i przez Trybunał Konstytucyjny.
  • Bogdan Święczkowski, poseł-elekt z list PiS: Krajowa Rada Prokuratury i Marszałek ośmieszają się. Myślę, że jest to spowodowane obawą polityczną przed prawnikami, którzy wreszcie mogliby skontrolować, co robi rząd i służby specjalne.
  • Dariusz Barski, poseł-elekt z list PiS: nie posiadam podstawy prawnej, żeby takie oświadczenie [o rezygnacji - red.] złożyć.
Czytaj także

Bogdan Święczkowski i Dariusz Barski deklarują, że nie zrezygnują z funkcji prokuratorów w stanie spoczynku. Nie zgadzają się z opinią Krajowej Rady Prokuratury, że nie mogą zasiadać w Sejmie.

Można łączyć, ale tylko w kampanii?

Święczkowski podkreślił, że stanowisko KRP go "śmieszy i bawi". - W żadnym wypadku nie przewiduję zrzeczenia się stanowiska prokuratora w stanie spoczynku. Uważam, że mandat poselski można łączyć ze stanowiskiem prokuratora w stanie spoczynku - powiedział.

"Zostajemy prokuratorami". Czytaj więcej >>>

Krajowa Rada prokuratury jeszcze 22 września twierdziła, że to możliwe. We wtorek wydała jednak oświadczenie rozstrzygające wprost przeciwnie - jej zdaniem zgodnie z konstytucją nie można łączyć mandatu posła i senatora ze stanowiskiem prokuratora. Dotyczy to prokuratora czynnego zawodowo, jak i prokuratora w stanie spoczynku.

Przewodniczący Krajowej Rady Prokuratury Edward Zalewski poinformował, że poprzednia uchwała KRP w sprawie łączenia mandatów - z 22 września - dotyczyła wyłącznie okresu kandydowania do Sejmu i Senatu.

- Nastąpiła diametralna zmiana uchwały, dla mnie niezrozumiała - powiedział Barski.

Schetyna na nie

Marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna przyznał w rozmowie z dziennikarzami, że popiera decyzję KRP. Jak zapewnił, tego samego zdania jest też prokurator generalny Andrzej Seremet.

Schetyna zapowiedział, że niedługo zostanie przedstawiona dokładna wykładnia prawna w tej sprawie. Przypomniał przy okazji, że 26 października mija termin składania informacji co do przeciwwskazań w sprawowaniu mandatu. Po tym terminie marszałek Sejmu musi podjąć decyzję w sprawie potencjalnych zastrzeżeń do oświadczeń poselskich.

Nie chcą pieniędzy. Chcą mandat

Posłowie-elekci PiS wcześniej wydali oświadczenie, że nie będą pobierać wynagrodzenia poselskiego tylko uposażenie, które przysługuje im jako prokuratorom w stanie w spoczynku. Święczkowski zaznaczył, że w przeszłości np. sędziowie w stanie spoczynku byli jednocześnie senatorami, podobnie jak emerytowani milicjanci byli posłami.

- Nikt wówczas nie wyrażał jakiegokolwiek sprzeciwu wobec sprawowania przez nich mandatu - podkreślił.

Przyszli posłowie rezygnują z diet. Czytaj więcej >>>

IAR, wit