Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Katarzyna Karaś 31.10.2011

Izrael: ta decyzja zagraża rozmowom pokojowym

"Przyjęcie Palestyńczyków do UNESCO jako pełnego członka szkodzi widokom na wznowienie procesu pokojowego" - stwierdza izraelskie MSZ w oświadczeniu.
Izrael: ta decyzja zagraża rozmowom pokojowym

"Ta decyzja nie przekształca Autonomii Palestyńskiej w rzeczywiste państwo, a jedynie w niepotrzebny sposób utrudnia drogę do wznowienia negocjacji" - podało MSZ Izraelea.

Przedstawiciel Tel-Awiwu w UNESCO Nimrod Barkan mówił wcześniej, że jeśli wniosek Palestyńczyków zostanie przyjęty, to jego kraj, tak jak Stany Zjednoczone, wycofa się z finansowania organizacji.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

"Bezcelowe i przedwczesne"

Przyjęcie Palestyńczyków do UNESCO jako pełnego członka jest przedwczesne, bezcelowe i podważa dążenia społeczności międzynarodowej do wypracowania pełnego planu pokojowego dla Bliskiego Wschodu - uznał Biały Dom.

Rzecznik Białego Domu Jay Carney powiedział, że przyjęcie Autonomii Palestyńskiej do UNESCO utrudnia proces pokojowy i oddala perspektywę wznowienia bezpośrednich negocjacji pomiędzy Izraelem a Palestyńczykami.

Natomiast amerykańska ambasador przy ONZ Susan Rice w wiadomomości nadanej na Twitterze poinformowała, że wynik "głosowania [...] jest głęboko szkodliwy dla UNESCO".

- To naprawdę moment historyczny, który przyznaje Palestynie niektóre z jej praw. Palestyna jest kolebką religii i cywilizacji - powiedział palestyński minister spraw zagranicznych Rijad al-Malki na konferencji generalnej UNESCO w Paryżu.

Przeciwne USA, Kanada i Niemcy


Organizacja Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury UNESCO zdecydowała o przyznaniu Autonomii Palestyńskiej pełnych praw członka.

UNESCO to pierwsza agencja ONZ-u, która zdecydowała się na taki krok względem Autonomii Palestyńskiej, od czasu prośby o przyjęcie do Organizacji, którą 23 września wystosował prezydent Autonomii Mahmud Abbas.

Za rezolucją o przyjęciu Autonomii Palestyńskiej do UNESCO głosowało z obecnych na konferencji w Paryżu 107 członków, 52 było przeciwnych, a 14 wstrzymało się od głosu. Przeciw członkostwu Palestyńczyków głosowały Stany Zjednoczone, Izrael, Kanada i Niemcy.

Za były Brazylia, Rosja, Chiny, Indie, Republika Południowej Afryki oraz Francja. Od głosu wstrzymała się Wielka Brytania i Włochy.

IAR,PAP,kk