Logo Polskiego Radia
IAR
Tomasz Owsiński 08.11.2011

"Iran pracował nad wyprodukowaniem broni atomowej"

Eksperci sugerują, że Iran przyśpiesza prace nad konstrukcją głowicy nuklearnej. Raport MAEA może zaważyć o ataku prewencyjnym Izraela na irańskie obiekty wojskowe.

117- stronicowy raport przedstawia silne dowody na to, że irański program jądrowy służy celom wojskowym. Eksperci zamieszczają zdjęcia pierwszego, komputerowego modelu irańskiej głowicy nuklearnej twierdząc, że Teheran prowadzi komputerowe symulacje startu rakiet balistycznych z głowicami jądrowymi.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

W 12-stronicowym dodatku eksperci załączają fotografie satelitarne wojskowego ośrodka w Parchin, 30 km od Teheranu. Na zdjęciach widać stalowy bunkier "wielkości autobusu", w którym przebiegają testy z elektronicznymi detonatorami bomby jądrowej.

Kompleks wojskowy w Parchin składa się z sieci podziemnych bunkrów, gdzie - zdaniem ekspertów - Iran może przeprowadzać testy i symulacje komputerowe związane z bronią jądrową. Eksperci podkreślają, że Teheran uporczywie odmawia wstępu inspektorom ONZ na teren ośrodka w Parchin.

Autorzy raportu twierdzą również, że większość z 3000 wirówek z głównego ośrodka nuklearnego w Natanz, w obawie przed atakiem prewencyjnym z powietrza, została przeniesiona do "systemu podziemnych bunkrów i budynków" w Fordou - zakładów nuklearnych wybudowanych w górach koło świętego miasta szyickiego Kum.

4 głowice jądrowe w ciągu roku?

Zdaniem autorów raportu Iran ma już cztery i pół tony paliwa uranowego wzbogaconego do poziomu trzech procent i prowadzi prace nad jego wzbogaceniem do poziomu 90 procent. Taka ilość uranu pozwoli Iranowi na skonstruowanie czterech głowic jądrowych w ciągu najbliższego roku. Autorzy raportu sugerują, że w testach jądrowych pomagają Iranowi specjaliści z Rosji, Korei Północnej i Pakistanu.

Irański program atomowy budzi coraz większe zaniepokojenie świata zachodniego. Dotychczasowe negocjacje między pięcioma stałymi członkami Rady Bezpieczeństwa ONZ i Niemcami oraz Teheranem zakończyły się fiaskiem. Izrael coraz otwarciej mówi o konieczności prewencyjnego ataku na irańskie instalacje nuklearne. Przed takim atakiem ostrzegły wspólnotę międzynarodową Francja, Niemcy i Rosja.

IAR, to