Logo Polskiego Radia
IAR
Anna Wittenberg 06.12.2011

Byłeś grzeczny w tym roku? Dziś Mikołajki!

Dziś dzień św. Mikołaja. W Polsce grzeczne dzieci dostają od niego niewielkie upominki. W Czechach przychodzą do nich diabły i aniołowie. W Skandynawii - skrzaty. Amerykanie zaś śledzą Mikołaja... na radarze.
Mikołaj w czerwonym stroju na dobre zagościł w kulturze popularnej. Na zdjęciu - uczestnik charytatywnych MotoMikołajek w WarszawieMikołaj w czerwonym stroju na dobre zagościł w kulturze popularnej. Na zdjęciu - uczestnik charytatywnych MotoMikołajek w WarszawieFot. PAP/Bartłomiej Zborowski
Posłuchaj
  • Relacja Michała Haykowskiego: Mikołaj przynoszący dzieciom prezenty mieszka tuż za Kręgiem Polarnym w Finlandii, w lesie koło miasta Rovaniemi.
Czytaj także

6 grudnia to wspomnienie świętego Mikołaja, biskupa Miry w Azji Mniejszej. Święto to było już obchodzone w VI wieku naszej ery.

- Święty Mikołaj jest bardzo ważną postacią w kościele grekokatolickim oraz prawosławnym. Był czczony również w tradycyjnej kulturze ludowej - mówi Patryk Pawlaczyk, etnograf z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie. - Święty Mikołaj był kojarzony jako opiekun trzody i zwierząt domowych - wyjaśnia.

Święty Mikołaj jest nie tylko opiekunem dzieci, ale również myszy i szczurów oraz patronem dzikich wilków. Niegdyś do świętego kierowano specjalne modlitwy, które miały chronić podróżnych przed wilkami.

Mikołaj, przynoszący dzieciom prezenty, mieszka tuż za Kręgiem Polarnym w Finlandii, w lesie koło miasta Rovaniemi. Nikt nie potrafi policzyć, ile dzieci zna jego adres pocztowy, bo od wielu już lat nadchodzi do niego od 600 do 700 tysięcy listów rocznie, wysyłanych z 200 krajów świata. Zawierają one najczęściej prośby o prezenty - od diamentowych kolii i luksusowych samochodów po używaną odzież i noszone już buty.

Początkowo rolę roznosiciela podarunków odgrywał w Skandynawii Koziołek. Stukał do drzwi kopytkami i znikał zostawiając na progach domów prezenty. Pod koniec XVIII wieku spracowanego już Koziołka zaczęły zastępować miejscowe skrzaty, czyli krasnoludki. Były nieduże, miały czerwone czapeczki, siwe brody i drewniane chodaki. Około 150 lat temu począł pojawiać się na północy z prezentami Mikołaj, zwany u nas Świętym Mikołajem. Z czasem ten miły staruszek zamieszkał tam na stałe, zmieniając styl ubierania się i przyjmując strój wymyślony za oceanem przez Walta Disneya.

Pamięć o krasnoludkach trwa jednak w Skandynawii do dzisiaj. Mikołaja nazywa się tam Bożonarodzeniowym Skrzatem, czyli w Szwecji Jul Tomte, a w Norwegii Jul Nisse.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

IAR, wit