Logo Polskiego Radia
IAR
Anna Wittenberg 12.12.2011

Wojciech Jaruzelski przeprosił za stan wojenny

Generał wydał oświadczenie, w którym zapewnia, że decyzję o jego wprowadzeniu podjąłby ponownie, ale przeprasza tych, którzy ucierpieli.
Wojciech JaruzelskiWojciech Jaruzelskicolasito77/Wikimedia Commons

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

Generał Wojciech Jaruzelski na dwa dni przed 30. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego wydał oświadczenie, opublikowane przez "Radio Zet". Przeprasza w nim wszystkich, którzy ucierpieli wskutek stanu wojennego.

>>> Czytaj więcej w serwisie specjalnym Polskiego Radia <<<

Wojciech Jaruzeslki po raz kolejny tłumaczy, że decyzja o wprowadzeniu stanu wojennego była "wyższą koniecznością".

"Gdybym w identycznych okolicznościach miał dziś decydować, uczyniłbym to samo" - napisał generał, tłumacząc, że stan wojenny był "mniejszym złem" i "ocaleniem przed wielowymiarową katastrofą".

Wojciech Jaruzelski przyznał przy tym, że stan wojenny przyniósł bolesne i uciążliwe dla społeczeństwa konsekwencje. "Wszyscy, których spotkała jakaś niesprawiedliwość i krzywda, wciąż przepraszam. Czynię to raz jeszcze" - oświadczył generał Jaruzelski.

Wojciech Jaruzelski wprowadził stan wojenny 13 grudnia 1981 roku. Generał stanął na czele Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego.

Tysiące ludzi było represjonowanych i wyrzuconych z pracy za udział w protestach, popieranie podziemnej Solidarności, czy przynależność do związku. Większość działaczy związkowych i członków opozycji, szczególnie KOR, zostało internowanych, a później znalazło się w więzieniach. Łącznie internowano ponad 10 tysięcy osób.

Wraz z ogłoszeniem stanu wojennego wprowadzono godzinę milicyjną, wyłączono telefony, zawieszono wydawanie prawie całej prasy, zmilitaryzowano duże zakłady przemysłowe. Strajki i masowe protesty zostały zakazane. Zawieszono działalność wszystkich organizacji, stowarzyszeń i związków zawodowych.

Stan wojenny został zniesiony 22 lipca 1983 roku. Do tego czasu straciło życie ponad sto osób.

IAR,wit