Logo Polskiego Radia
IAR
Anna Wittenberg 13.12.2011

Kanada wycofuje się z protokołu z Kioto

Zdaniem kanadyjskiego rządu, ten międzynarodowy traktat jest słaby i nieskuteczny.
Posłuchaj
  • Relacja Rafała Motriuka: Kanada nie dotrzymała postanowień protokołu i grozi jej 14 mld dol. kary
Czytaj także

Kanada oficjalnie wycofuje się z Protokołu z Kioto zakładającego ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. Kanadyjski minister środowiska Peter Kent, uważa, że projekt zakończył się porażką.

- Ten dokument na początku obejmował kraje emitujące niecałe 30% globalnego CO2, teraz jest to 13% i ten odsetek spada. Traktat nie obejmuje dwóch największych emitentów, Chin i USA i dlatego nie może być skuteczny - powiedział Kent.

Minister sugerował też, że wycofanie się z protokołu pozwoli Kanadzie uniknąć kary finansowej za niedotrzymanie obietnic, sięgającej 14 miliardów dolarów. Zdaniem rządowych ekspertów, ograniczenie emisji CO2 może zaszkodzić gospodarce, i w czasach kryzysu wielu krajów nie stać na taki ruch.

Decyzja Kanady jest spodziewana i legalna - to pierwszy kraj, który oficjalnie wycofuje się z Protokołu z Kioto. Kanadyjski rząd opowiada się za wynegocjowaniem w przyszłości nowego, skuteczniejszego traktatu o ograniczeniu emisji CO2.

Zgodnie z postanowieniami niedawnego szczytu klimatycznego ONZ w Durbanie, rozmowy o nowym traktacie rozpoczną się w przyszłym roku, zakończą się zacztery lata, a postanowienia wejdą w życie w roku 2020.

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

IAR, wit