Logo Polskiego Radia
IAR
Sylwia Mróz 13.12.2011

Stan wojenny: relacje z dwóch stron barykady

Na portalu Polskiego Radia dostępny jest serwis o stanie wojennym. Pod adresem www.stanwojenny.polskieradio.pl znajdziemy wiele świadectw dźwiękowych z tamtych czasów.
Czołgi T-55 podczas stanu wojennego w ZbąszyniuCzołgi T-55 podczas stanu wojennego w ZbąszyniuWikipedia/Jan Żołnierkiewicz

Dźwięki pochodzą nie tylko z zasobów Polskiego Radia, ale także na przykład Radia Wolnej Europy czy BBC. Dyrektor portalu Polskiego Radia Andrzej Mietkowski mówił w Programie Pierwszym, że dzięki temu możemy posłuchać relacji z dwóch stron barykady. Jedną z nich są media państwowe, które wówczas reprezentowały stanowisko władz. - Z drugiej strony były "radia wolności": Wolna Europa, BBC, Głos Ameryki, RFI, które starały się wszelkimi dostępnymi wtedy metodami zbierać prawdziwe informacje dotyczące tego, co się działo w tym czasie w Polsce. Dzięki temu możemy posłuchać, jak obie strony wówczas te zdarzenia relacjonowały – tłumaczył Andrzej Mietkowski.

>>> Czytaj więcej w serwisie stan wojenny <<<


Główną stronę portalu zdobi zdjęcie warszawskiego kina Moskwa z czasu "Stanu Wojennego". Andrzej Mietkowski wspominał, że oprócz słynnej fotografii Chrisa Niedenthala jest też zdjęcie polskiego fotografa-amatora Ireneusza Piotrowskiego z podobnym kadrem. O tym, że jest jeszcze trzecie podobne zdjęcie dowiedzieliśmy się w poniedziałek podczas organizowanej przez IAR debaty z udziałem obu panów.

Zobacz galerię Dzień na zdjęciach >>>

W serwisie znajdziemy też między innymi rozmowę z Lechem Wałęsą, a także dział Świat zza krat, który pokazuje działalność wydawniczą internowanych w latach 80.

Zapraszamy do serwisu >>>

/



IAR, sm