Logo Polskiego Radia
IAR
Sylwia Mróz 14.12.2011

Budżet na 2012 rok. Kto zyska a kto straci?

Podczas rozpoczynającego się posiedzenia Sejmu posłowie zajmą się ważnymi dokumentami regulującymi finanse publiczne.
Budżet na 2012 rok. Kto zyska a kto straci?Wikimedia Commons CC
Posłuchaj
  • Relacja Arkadiusza Augustyniaka (IAR): założenia przyszłorocznego budżetu są realistyczne
Czytaj także

Na środę zaplanowano drugie czytanie ustawy okołobudżetowej oraz pierwsze czytanie przyszłorocznego budżetu.

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

W ustawie okołobudżetowej zapisano podwyżkę akcyzy na olej napędowy i tytoń, a także likwidację tak zwanych lokat antybelkowych. Wzrost akcyzy na wyroby tytoniowe o 4 procent ma zwiększyć wpływy do budżetu państwa o blisko 250 milionów złotych rocznie, natomiast wyższa akcyza na paliwo to dodatkowe 2 miliardy 200 milionów złotych rocznie w państwowej kasie. Ministerstwo finansów, które wnioskowało o zmiany tłumaczy je koniecznością dostosowania do wymagań Unii Europejskiej.

Ustawa okołobudżetowa zakłada też między innymi zamrożenie wynagrodzeń w budżetówce. W dokumencie zapisano również uszczelnienie systemu podatkowego w zakresie tak zwanego podatku Belki. Dzięki wprowadzeniu zasady zaokrąglania podatku w górę nie będzie możliwe zakładanie lokat jednodniowych, z których niewielki zysk jest zaokrąglany do zera. Zmiana prawa w tym zakresie zwiększy wpływy do budżetu o niecałe 400 milionów złotych rocznie.

Posłowie zajmą się również projektem ustawy budżetowej na 2012 rok. Przyjęty przez rząd projekt budżetu zakłada 2 i półprocentowy wzrost PKB, 35-miliardowy deficyt budżetowy, inflację na poziomie 2,8 procent, a bezrobocie na koniec przyszłego roku ma wynieść 12,3 procent. Celem rządu obniżenie w przyszłym roku deficytu sektora finansów publicznych poniżej 3 procent. W budżecie przewidziano też podwyżki dla policjantów i żołnierzy o 300 złotych od lipca 2012 roku.

IAR, sm