Logo Polskiego Radia
IAR
Anna Wittenberg 15.12.2011

Burza w Sejmie. "Polacy" kontra "Europejczycy"

Spory o rolę Polski w Unii Europejskiej rozgrzały w czwartek Sejm. Posłowie próbowali też udowodnić, która frakcja jest najbardziej patriotyczna.
Burza w Sejmie. Polacy kontra EuropejczycyPAP/Bartłomiej Zborowski
Posłuchaj
  • Relacja Iwony Szczęsnej: flaga w sercu czy w klapie? Przez cały dzień także o tym trwała dyskusja w Sejmie
Czytaj także

Szefowie stronnictw parlamentarnych spierali się w czwartek Sejmie o politykę zagraniczną, a zwłaszcza miejsce Polski w Unii Europejskiej. Politycy Prawa i Sprawiedliwości podkreślali, że są przede wszystkim Polakami - każdy z nich miał w klapie marynarki lub żakietu wpiętą polską flagę.

Na ten gest natychmiast zareagowali posłowie Ruchu Palikota.

- Trafił nas szlag - powiedział lider formacji i nakazał wszystkim parlamentarzystom przyczepić flagi Unii Europejskiej. - Jestem Europejczykiem, a dopiero potem Polakiem, Francuzem czy Niemcem - mówił.

SLD, PO i PSL nie manifestowały niczego. Ale za to posłowie formacji wdawali się w długie, i często niemerytoryczne, dyskusje.

Finalnie za pogłębioną integracją ze Wspólnotą Europejską opowiedziały się Platforma Obywatelska, Sojusz Lewicy Demokratycznej oraz Ruch Palikota. Zdecydowanie przeciw są Prawo i Sprawiedliwość oraz Solidarna Polska. Umiarkowanie sceptyczne jest Polskie Stronnictwo Ludowe.

Jarosław
Jarosław Kaczyński i oraz szef klubu partii PiS Mariusz Błaszczak podczas posiedzenia Sejmu

"Nie błagano nas o rozmowy"

Premier Donald Tusk mówił podczas wystąpienia w Sejmie, że sukcesem polskiego rządu jest wynegocjowanie możliwości uczestniczenia w rozmowach o w zmianach w traktacie unijnym.

- Nie błagano nas o to - powiedział. Dodał, że nie wszystkie państwa strefy euro chciały zaakceptować fakt, że Polska będzie brała udział w rozmowach na temat naprawy euro.

Odnosząc się do krytykowanego przez opozycję wystąpienia ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego w Berlinie, premier powiedział, że miało ono na celu skłonić wszystkich partnerów do aktywnego uczestniczenia naprawy finansów Unii.

Szef rządu powtórzył, że jest za większą integracją i umocnieniem współpracy partnerskiej w ramach państw Wspólnoty. Wyraził przekonanie, że nie może dojść do sytuacji, gdy nikt nie rządzi w Europie, ani też do sytuacji aby tą Wspólnotę zastąpił dyktat jednego, dwóch lub kilku silnych państw.

/

Polska powinna być motorem integracji

Premier powtórzył, że niezbędnym warunkiem polskiej suwerenności jest bezpieczeństwo finansowe nasze i krajów Unii Europejskiej. Tłumacząc potrzebę przyjęcia paktu fiskalnego Donald Tusk podkreślił, że dzisiejszych czasach zadłużanie się ponad miarę grozi utratą suwerenności.

Grzegorz Schetyna, szef sejmowej komisji spraw zagranicznych, podkreślił, że Polska powinna być motorem integracji europejskiej. Zdaniem posła PO, oferta i zaangażowanie naszego kraju na rzecz Unii powinny czynić z Polski lidera zmian we Wspólnocie.

Grzegorz Schetyna w imieniu klubu PO przekonywał, że Polska może wnieść do Unii nie tylko pomysły, ale także entuzjazm i optymizm. "Rozwiązania ekonomiczne i prawne już nie wystarczą. Dzisiaj to, czego potrzebuje Unia, to odbudowa zaufania i wiary w integrację Europy" - powiedział szef komisji spraw zagranicznych dodając, że Polacy wierzą w integrację Europy.

Szef
Szef sejmowej komisji spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna (PO)

"To Europa powinna zabiegać o Polskę"

Gruntownej krytyce politykę rządu Donalda Tuska poddało Prawo i Sprawiedliwość. Występująca w imieniu PiS-u Anna Fotyga mówiła, że zmiany Traktatu o Unii Europejskiej dotyczące eurogrupy są w oczywisty sposób decydowane przez wszystkich członków Wspólnoty.

Zdaniem Anny Fotygi obecna struktura Unii wygląda tak, że to nie Polska musi zabiegać o pewne rozwiązania, tylko inne kraje muszą zabiegać o zgodę Polski. Odnosząc się do kwestii pożyczki, którą Polska miałaby udzielić Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu, Anna Fotyga powiedziała, że to działanie będzie bezprawne.

Podkreślała, że ze względu na rolę, jaką może odegrać rezerwa banku centralnego w kryzysie narodowym prawo zabrania przekazywanie jej do budżetu. Była minister przekonywała, że skoro nie można tych pieniędzy przeznaczyć na cele polskie, to tym bardziej nie można przekazywać ich na cele włoskie czy portugalskie.

''

"Europa powinna być konkurencyjna"

Janusz Palikot podkreślał, że nie ma innej drogi dla Polski niż dokonanie głębszej integracji w Unii Europejskiej. Jak zaznaczył, Europa zjednoczona, konkurencyjna wobec Stanów Zjednoczonych czy Chin, powstanie prędzej czy później.

Według Palikota, milionom Polaków bliżej w poglądach na ten temat do statystycznego Schmidta niż do eurosceptycznych polityków polskiej prawicy - Jarosława Kaczyńskiego, Anny Fotygi czy Zbigniewa Ziobry. Lider Ruchu Palikota chwalił w Sejmie rząd Donalda Tuska za działania na rzecz tego, by Polska należała do najważniejszych graczy we Wspólnocie.

Palikot wręczył Radosławowi Sikorskiemu wylicytowane przez siebie pióro, którym Lech Kaczyński podpisywał Traktat Lizboński. Wyraził nadzieję, że posłuży ono rządowi do podpisania kolejnych unijnych zobowiązań.

Czytaj więcej o piórze Lecha Kaczyńskiego >>>

''

Również Sojusz Lewicy Demokratycznej jest za większą integracją w ramach struktur europejskich. Przewodniczący SLD Leszek Miller powiedział, że obecny kryzys jest konsekwencją niedokończonej integracji europejskiej.

- Dziewiętnastowieczny model państwa narodowego nie może wyznaczać przyszłości i modelu Europy. Integracja musi posuwać się naprzód i zamiast dalej budować iluzję trzeba tworzyć i konstytucję i instytucję federacji państw zjednoczonych Europy i to oznacza głęboką integrację we wszystkich możliwych wariantach - powiedział.

Wicepremier Waldemar Pawlak nie zgadza się na Unię Europejską jako projekt dążący do jednego państwa i jednej waluty. Przemawiając w imieniu klubu Polskiego Stronnictwa Ludowego Pawlak przekonywał, że całkowita integracja nie musi się skończyć dla Europy dobrze.

- Związek Radziecki już był i upadł. Był za bardzo scentralizowany, za mocno skręcony, nie uwzględniał różnic kulturowych i specyfiki narodów. Można powiedzieć - nie tędy droga. To nie jest droga do przodu, tylko do tyłu - wyjaśnił wicepremier.

Lider
Lider PSL Waldemar Pawlak

"Unia jest atrakcyjna"

W Sejmie był obecny także prezydent Bornisław Komorowski. W swoim wystąpieniu powiedział, że Polacy powinni sobie zdać sprawę, że bezpieczeństwo Polski w coraz większym stopniu będzie zależeć od bezpieczeństwa finansów. - Świat patrzy na Europę z zainteresowaniem, bo to Unia Europejska jako całość jest atrakcyjnym partnerem i ważnym porządanym sojusznikiem albo konkurentem - dodał.

Czytaj więcej o wystąpieniu Bronisława Komorowskiego >>>

''

IAR, wit