Logo Polskiego Radia
IAR
Artur Jaryczewski 21.12.2011

Wycofać się czy pozostać? Polacy w Afganistanie

Natychmiastowego powrotu wojsk domaga się Ruch Palikota, PO i SLD są przeciwne nawoływaniu o wycofanie polskiego kontyngentu.
Galeria Posłuchaj
  • Stanisław Wziątek z SLD o wycofaniu polskich wojsk z Afganistanu
  • Stefan Niesiołowski z PO o wycofaniu wojsk z Afganistanu
  • Janusz Palikot apeluje do prezydenta w sprawie polskiego kontyngentu
  • Mariusz Kamiński z PiS o wycofaniu wojsk z Afganistanu
Czytaj także

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

W afgańskiej prowincji Ghazni zginęło 5 polskich żołnierzy. Do tragedii doszło 11 kilometrów od polskiej bazy w Ghazni. To żołnierze z 20. Brygady Zmechanizowanej w Bartoszycach.

Szef sejmowej komisji obrony narodowej Stefan Niesiołowski z PO składa wyrazy współczucia rodzinom żołnierzy, którzy zginęli w Afganistanie. Polityk apeluje jednocześnie, by w przypadku takich tragedii nie nawoływać do wycofywania naszych wojsk z Afganistanu.

- Uważam, że Polska po dobrej stronie stoi w Afganistanie, walczymy o pokój i wolność i nie powinniśmy pozwolić na to, żeby terroryści otrzymali własne państwo - powiedział polityk Platformy.

Stanisław Wziątek z SLD pyta o sens naszej misji i zaznacza, że podobnie jak Stefan Niesiołowski jest daleki od apeli o wycofanie wojsk. - Najgorsze, co się może wydarzyć, to podejmowanie decyzji pod wpływem emocji - powiedział.

Apel Palikota

Z kolei, poseł Prawa i Sprawiedliwości Mariusz Kamiński powiedział, że Polacy powinni wycofywać się z Afganistanu powoli i w przemyślany sposób, gdyż inaczej będzie to niebezpieczne dla naszych żołnierzy. Wiceprzewodniczący sejmowej komisji obrony przypomniał, że Polacy mają opuścić Afganistan do roku 2014.

O natychmiastowe wycofanie wojsk apelują do prezydenta posłowie Ruchu Palikota. Lider partii mówił na konferencji prasowej, że czas na wycofanie polskiego kontyngentu z Afganistanu był wcześniej. Wyjaśnił, że to nie pierwsze ofiary po stronie polskiej. Janusz Palikot dodał, że Polska nie ma żadnych korzyści z tego, że nasi żołnierze są w tym kraju. Przypomniał też, że są kraje NATO, które wojsk do Afganistanu nie wysłały.

Czytaj więcej o zamachu >>>

IAR, aj