Logo Polskiego Radia
IAR
Tomasz Owsiński 28.12.2011

Aptekarze mówią nie NFZ. Apel ws. nowej listy

Aptekarze chcą mieć jeszcze miesiąc na podpisanie umów z Narodowym Funduszem Zdrowia. Podpisania tych umów wymaga ustawa refundacyjna, która wchodzi w życie od 1 stycznia.
Aptekarze mówią nie NFZ.  Apel ws. nowej listyGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Grzegorz Kucharewicz: Naczelna Rada Aptekarska zaapelowała do ministra zdrowia o przesunięcie wejścia w życie umów z NFZ
Czytaj także

Rozporządzenie dotyczące umów ukazało się 16 grudnia. Naczelna Rada Aptekarska zaapelowała do ministra zdrowia o przesunięcie podpisania umów refundacyjnych z Narodowym Funduszem Zdrowia. Poinformował o tym IAR prezes Rady Grzegorz Kucharewicz.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

- Apelujemy w piśmie złożonym do ministra zdrowia o to, by jednak przesunął czas składania dokumentów w formie papierowej do końca stycznia. Chcemy by apteki, które złożą wnioski drogą elektroniczną miały prawo sprzedawać leki refundowane od 1 stycznia. Mamy bardzo mało czasu i myślę, że pan minister to rozumie - powiedział.

W czwartek minister zdrowia Bartosz Arłukowicz ma odnieść się do kontrowersji związanych z listą leków refundowanych. Resort - według nieoficjalnych informacji - nadal negocjuje z producentami leków w sprawie tej listy.

Eksperci informują, że z listy refundacyjnej usunięto 847 produktów, a zmiany w terapiach będą dotyczyły setek tysięcy chorych. Kontrowersje prawne budzi też sposób publikacji listy - część ekspertów wskazuje, że zbyt późno MZ wydało obwieszczenie oraz dostarczyło decyzje do firm farmaceutycznych.

Apteki bez umów?

Połowa aptek na Mazowszu po 1 stycznia nie będzie sprzedawać leków refundowanych. Nie będzie miała podpisanych umów z Narodowym Funduszem Zdrowia, które - zgodnie z ustawą refundacyjną - upoważniają do sprzedaży tych leków.

Alina Fornal, prezes Okręgowej Izby Aptekarskiej w Warszawie powiedziała Informacyjnej Agencji Radiowej, że podpisanie umów wymaga złożenia zbyt skomplikowanych wniosków. Prezes Funduszu swoim zarządzeniem rozszerzył zakres informacji, które powinny przekazywać apteki w świetle ustawy refundacyjnej i rozporządzenia o podpisywaniu umów. W związku z tym formularz jest bardzo skomplikowany i trzeba ogrom informacji przekazać - powiedziała Alicja Fornal. Dodała, że żądanie tych danych było kwestionowane w toku prac nad ustawą refundacyjną i wymagania te zostały usunięte z projektu umów.

Również właściciele aptek w województwie kujawsko - pomorskim zadeklarowali, że nie podpiszą umów z Narodowym Funduszem Zdrowia.

to