Logo Polskiego Radia
PAP
Martin Ruszkiewicz 30.12.2011

Lekarze nie chcą weryfikacji ubezpieczeń. "To absurd"

Pośpiech przy wprowadzaniu ustawy refundacyjnej może spowodować katastrofalne skutki - uważa prezes Porozumienia Zielonogórskiego.
Lekarze nie chcą weryfikacji ubezpieczeń. To absurdsxc.hu/cc

Lekarze protestują m.in. przeciwko nałożeniu na nich obowiązku sprawdzania, czy pacjent jest ubezpieczony. Krytykują też przedstawione przez Ministerstwo Zdrowia rozwiązanie, zgodnie z którym pisemne oświadczenie pacjenta będzie mogło być uznawane za dowód ubezpieczenia zdrowotnego.

"Lekarze oraz świadczeniodawcy nie mają możliwości wiarygodnego sprawdzenia statusu ubezpieczenia pacjenta, dopóki nie posiada on karty ubezpieczenia zdrowotnego. Od kilkunastu lat taki dokument nie powstał. W tej sytuacji obciążanie lekarzy odpowiedzialnością finansową (...) doprowadzi do poważnych zakłóceń w funkcjonowaniu placówek leczniczych" - napisał prezes PZ Jacek Krajewski w liście do premiera.

Lekarze mają ponosić odpowiedzialność finansową w wysokości ewentualnej nienależnej refundacji, którą otrzyma pacjent za lek przepisany na receptę.

Odpowiedzialność finansowa? To absurd

Jak dodał, jeśli lekarz osobiście będzie sprawdzał, czy pacjent, któremu wypisuje receptę, jest w danej chwili ubezpieczony, to albo będzie musiał skrócić czas, który powinien poświęcić na badanie, albo też ograniczyć liczbę pacjentów przyjmowanych w godzinach pracy.

"To niebywałe, aby lekarzy, którzy i bez tego wykonują ogromnie odpowiedzialny zawód, obciążać odpowiedzialnością finansową, jakiej nie ponosi bodaj w Polsce nikt inny, łącznie z politykami i urzędnikami administracji państwowej (z NFZ włącznie)" - napisano w liście do premiera.

Lista błędów

Zdaniem PZ dokumenty, którymi pacjenci się posługują, nie są wystarczającym dowodem świadczącym o tym, że są oni ubezpieczeni. Pisemne oświadczenie chorego nie jest także - w myśl ustawy - dokumentem potwierdzającym status ubezpieczenia. W ocenie lekarzy z PZ resort zdrowia nie podjął "żadnych poważniejszych kroków, aby uzdrowić tę sytuację".

"Panie premierze, konieczne są zdecydowane działania legislacyjne w celu zapewnienia optymalnego działania systemu ochrony zdrowia po Nowym Roku" - napisał Krajewski.

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło już propozycje zmian krytykowanych przepisów. Zakładają one m.in., iż pisemne oświadczenie pacjenta będzie mogło być uznawane za dowód ubezpieczenia zdrowotnego.

Zobacz galerię: dzień na zdjęciach >>>

Porozumienie Zielonogórskie zrzesza 13 tys. lekarzy z 14 województw. PZ informuje, że ma pod opieką 12 mln pacjentów.

mr