Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Sylwia Mróz 03.01.2012

Uczniowie i nauczyciele okupują szkołę w Bytomiu

Około stu osób okupuje od poniedziałku Technikum nr. 4 w Bytomiu w proteście przeciwko likwidacji szkoły.
Uczniowie i nauczyciele okupują szkołę w Bytomiu(fot. PAP/Andrzej Grygiel)

Uczniowie, ich rodzice i nauczyciele nie zgadzają się na plany władz miasta zlikwidowania szkoły i przeniesienia uczniów do dwóch innych placówek. We wtorek mają się odbyć kolejne rozmowy z kuratorium oświaty i radnymi. I tak do skutku, mówi nauczycielka Agnieszka Karch.

Wizytówka Bytomia

Radny Henryk Bąk mówi, że zmiany zaproponowane przez prezydenta są absurdalne. - Jeżeli dla kilkuset tysięcy złotych chce się zlikwidować jedną z wizytówek i marek Bytomia, kiedy trzy tygodnie temu prezydent powiedział w tej właśnie szkole, że zmiany, które następują, dobrze rokują, to jest po prostu absurd - powiedział.

Na budynku szkoły od poniedziałku wiszą transparenty w jej obronie. Protestujący zaplanowali pozostanie w gmachu szkoły do środy - do sesji rady miasta, podczas której plany przekształceń miejskiego systemu oświaty zaakceptować mają radni.

Dotychczasowe rozmowy, prowadzone przez przedstawicieli magistratu nie przyniosły efektu w postaci przerwania protestu. Dyrekcja zapowiada, że mimo okupacji w szkole są prowadzone lekcje.

Już w grudniu uczniowie pikietowali przeciwko zamknięciu szkoły przez bytomski magistrat. Uczniowie chcą także debaty z premierem Donaldem Tuskiem i ministrem Michałem Bonim.

Wielkie oszczędności

Plan łączenia gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych Urząd Miasta w Bytomiu przedstawił na przełomie listopada i grudnia. Projekt ma być odpowiedzią na sytuację demograficzną. Jak wynika z miejskich obliczeń - obecnie w bytomskich szkołach uczy się 41 tysięcy uczniów, przez ostatnich dziesięć lat ubyło ich 10 tys.

Jeśli plany miasta zostaną zaakceptowane przez radnych, w ramach reorganizacji sieci szkół w Bytomiu siedem szkół (w tym trzy gimnazja) zostanie włączonych do innych placówek szkolnych, co oznacza dla uczniów przenosiny. Szkolny adres miałoby zmienić 941 uczniów z 35 klas. Samorząd szacuje, że na połączeniach zaoszczędzi około 2 mln zł.

Ta kwota dotyczy tylko bieżącego utrzymania budynków bez remontów, modernizacji i pensji nauczycielskich.

/
(fot.
(fot. PAP/Andrzej Grygiel)



Obejrzyj galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

IAR, PAP/ sm