Logo Polskiego Radia
IAR
Katarzyna Karaś 04.01.2012

30 lat temu ukazał się pierwszy numer "Karty"

Z podziemnego czasopisma wyrósł kwartalnik historyczny "Karta", a także ośrodek badawczy i wydawniczy zajmujący się dokumentowaniem i upowszechnianiem historii najnowszej Polski i Europy Wschodniej.
30 lat temu ukazał się pierwszy numer Kartyfot. karta.org.pl
Posłuchaj
  • Redaktor Alicja Wancerz-Gluza o Karcie
Czytaj także

Jedna z założycielek czasopisma Alicja Wancerz-Gluza wspomina, że pierwsze numery "Karty" drukowano w formie maszynopisu i kolportowano nielegalnie. Pismo miało charakter publicystyczny i - jak wyjaśnia Wancerz-Gluza - było reakcją na stan wojenny. Jak dodaje, pismo było próbą diagnozy tego co się stało po wprowadzeniu stanu wojennego, ale też próbą odpowiedzi jak sobie radzić z sytuacją braku wolności.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

Po ukazaniu się, do sierpnia 1982, dziewiętnastu numerów, "Karta" stała się niezależnym książkowym almanachem. Po zmianie ustroju, w roku 1991 powstał Ośrodek KARTA.

Obecnie - jak wyjaśnia Alicja Wancerz-Gluza - "Karta" to poważny kwartalnik poświęcony historii Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, a także prężny ośrodek badawczy i wydawniczy. Wiele publikacji, serie książkowe, archiwum historii mówionej, Archiwum Wschodnie, to - jak podkreśla, Alicja Wancerz-Gluza - tylko niektóre aspekty działalności "Karty". Jak dodaje, "Karta" jest cały czas wierna zasadzie, że pokazuje historię przez pryzmat doświadczeń pojedynczego człowieka.

Działalność "Karty" została uhonorowana m.in. nagrodą "Rzeczpospolitej" im. Jerzego Giedroycia w 2002 roku, a w 2009 Nagrodą Dwudziestolecia Odrodzenia Niepodległej Polski - Pro Publico Bono.

IAR,kk