Logo Polskiego Radia
PAP
Katarzyna Karaś 04.01.2012

Walki plemienne w Sudanie. Ponad 150 zabitych

6 tys. uzbrojonych w karabiny wojowników z plemienia Lou Nuer zaatakowało miasto Pibor w Sudanie Południowym.
Walki plemienne w Sudanie. Ponad 150 zabitychfot. google maps

Atak jest zemstą na plemieniu Murle, które tradycyjnie uprowadza dzieci i porywa bydło należące do plemienia Lou Nuer. Biała Armia Młodzieży Nuerów żąda zwrócenia 180 porwanych dzieci i kobiet, rozbrojenia plemienia Murli i ochrony ludności cywilnej z plemienia Lou Nuer. Jeśli to się nie stanie, Biała Armia ostrzegła, że konsekwentnie będzie działać w imię zasady oko za oko, ząb za ząb.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

We wtorek siłom ONZ i armii rządowej SPLA udało się przejąć kontrolę nad zaatakowanym miastem Pibor. Oficjalnie mówi się o 150 zabitych, ale liczba ta wciąż rośnie. Według wstępnych danych misji ONZ, liczba osób zmuszonych do opuszczenia domów wynosi od 20 do 50 tys.

- Czarny brat zabija czarnego brata, nie wiem, jak można nas pogodzić. Negocjacje wiceprezydenta kraju, gubernatora, a nawet biskupa zawiodły - powiedział Cha Cha z plemienia Murle, który leży z raną postrzałową nogi w szpitalu w stolicy kraju Dżubie.

W szpitalu w stolicy panuje tłok. Niektórzy pacjenci dzielą wspólne łóżka. - Do tej pory śmigłowcem przetransportowano do stołecznego szpitala ponad 110 osób, w drodze są kolejne - powiedział łącznik medyczny Międzynarodowej Organizacji Zdrowia (WHO) doktor Abdinasir Abubakar.

Rzecznik Armii Sudanu Płd. Philip Aguer w rozmowie z BBC wyraził przypuszczenie, że wojownicy zaopatrywani są w broń przez północny Sudan.

Według danych misji ONZ w Sudanie Płd. (UNMISS) w sierpniu 2011 roku w plemiennych walkach zginęło ponad tysiąc osób, drugie tyle zostało rannych, a ćwierć miliona opuściło domy.

W Sudanie Płd. żyje ponad 200 grup etnicznych. Każda z nich posługuje się własnym językiem i ma odrębną tradycję. Bydło jest najważniejsze dla wielu z nich, gdyż to jedyna lokata kapitału i gwarant posiadania rodziny. Żona kosztuje średnio 40 krów. Dlatego w wielu społecznościach uprowadzanie bydła należy do tradycji. Podczas tych akcji porywane są również dzieci.

Sudan Płd. uzyskał niepodległość 9 lipca 2011 r. po latach wojny domowej między arabską północą i chrześijańsko-animistycznym południem.

PAP,kk