Logo Polskiego Radia
IAR
Artur Jaryczewski 09.01.2012

Plan czy impuls? Psychiatra o sprawie prokuratora

Psychiatra profesor Łukasz Święcicki uważa, że prokurator wojskowy Mikołaj Przybył próbował popełnić samobójstwo pod wpływem nagłych i silnych emocji.
Plan czy impuls? Psychiatra o sprawie prokuratorafot. PAP/Marek Zakrzewski

Zobacz zdjęcia z dramatycznej konferencji w Poznaniu >>>

Profesor Łukasz Święcicki z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie powiedział IAR, że powody, dla których człowiek próbuje targnąć się na swoje życie, zawsze są skomplikowane i wieloczynnikowe.

Jak dodał, najczęściej samobójstwa dzieli się na samobójstwa planowane, gdzie człowiek przez dłuższy czas myśli o odebraniu sobie życia oraz samobójstwa impulsywne - jak wyjaśnił profesor Święcicki takie samobójstwa są popełniane pod wpływem silnego spięcia emocjonalnego i wydaje się, że choć próba samobójcza pułkownika Przybyły mogła wyglądać na zaaranżowaną to jednak raczej była to próba nieprzemyślanego, impulsywnego samobójstwa.

Zdaniem profesora Święcickiego, długotrwały stres może być jednym z elementów, który decyduje o radykalnej próbie zakończenia problemów. Długotrwały stres osłabia możliwości obronne ludzkiej psychiki, wyjaśnił profesor Święcicki. Dodał, że według badań w przeciwieństwie do kobiet mężczyźni są mniej odporni na przewlekłe stresy, ale lepiej wytrzymują krótkie ostre stresy.

Mikołaj Przybył, prokurator wojskowy z Poznania, próbował popełnić samobójstwo przed południem, po konferencji prasowej. Wygłosił na niej oświadczenie, w którym bronił śledczych przed zarzutami inwigilacji dziennikarzy, między innymi tych, którzy pisali o katastrofie smoleńskiej. Chwilę po wyjściu z sali dziennikarze usłyszeli strzał.

Czytaj więcej o sprawie prokuratora Przybyła >>>

IAR, aj