Logo Polskiego Radia
IAR
Katarzyna Karaś 22.01.2012

ACTA. "Nie wolno ograniczać dostępu do skarbów"

Zapowiedź podpisania przez Polskę międzynarodowej umowy ACTA, która zobowiązuje sygnatariuszy m.in. do walki z piractwem internetowym, wzbudziła poważną dyskusję.
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjnesxc.hu

Goście Programu Pierwszego Polskiego Radia zwrócili uwagę na zagrożenia, wynikające z próby regulacji kwestii praw autorskich w internecie.

Ekonomista i publicysta Waldemar Kuczyński jest zdania, że zajmując się problemem piractwa internetowego, nie można utrudniać dostępu do tego medium.

- Internet to miejsce nieprawdopodobnej wolności, co sprawia, że tam może być sporo przestępstw, są też ścieki i inne obrzydliwości, ale jest też ogromna ilość skarbów, które są, dzięki internetowi, powszechnie dostępne. Nie wolno zrobić niczego, co by dostęp do tych skarbów ograniczyło - mówi Kuczyński.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

Profesor Janusz Czapiński podziela tę opinię i ma nadzieję, że uda się pogodzić prawa twórców i łatwość dostępu do treści internetowych.

- Jestem zwolennikiem tezy, że cała kultura i cała nauka, jeśli chodzi o odbiorcę końcowego, powinna być dostępna za darmo. Natomiast czym innym jest wymyślenie sposobu, żeby rzeczywiście nie biedowali, ci którzy wydają i twórcy, ale to jest zupełnie inny problem - podkreśla.

Na 26 stycznia planowane jest podpisanie przez Polskę dokumentu ACTA - co otwiera drogę do procedury ratyfikacji tej umowy. Według portalu wolnemedia.net, treść dokumentu może m.in. przenieść walkę z naruszeniami praw autorskich na dostawców internetu, a także może prowadzić do kryminalizacji blogerów, dziennikarzy i osób ujawniających informacje ważne dla opinii publicznej.

Treść porozumienia w języku polskim>>>



POSŁUCHAJ CAŁEJ AUDYCJI

IAR,kk