Logo Polskiego Radia
PAP
Sylwia Mróz 25.01.2012

CBA zatrzymało wysokiego funkcjonariusza policji

Według nieoficjalnych informacji CBA zatrzymało naczelnika wydziału łączności i informatyki małopolskiej komendy wojewódzkiej policji.
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjnecba.gov.pl

Sprawa jest związana z przetargami na sprzęt teleinformatyczny. - CBA nie udziela żadnych informacji - powiedział, pytany o sprawę rzecznik biura Jacek Dobrzyński. Prokuratura Okręgowa w Krakowie zapowiedziała, że skomentuje sprawę w czwartek.

Radio RMF podało, że agenci CBA kontrolują małopolską Komendę Policji oraz kilka instytucji i urzędów Małopolski. Według radia działania CBA w Krakowie "to efekt wcześniejszych zatrzymań dyrektora z MSWiA Andrzeja M.", a pierwsze informacje o nieprawidłowościach w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Krakowie pochodzą z dowodów zgromadzonych w postępowaniu dotyczącym ustawiania przetargów w Centrum Projektów Informatycznych MSWiA.

Zobacz galerię: dzień na zdjęciach >>>

Śledztwo prowadzone przez warszawską prokuraturę apelacyjną dotyczy ustawiania za łapówki przetargów na zakup sprzętu i usług teleinformatycznych przez Centrum Projektów Informatycznych byłego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Zarzuty i zatrzymania

W śledztwie tym w październiku 2011 roku zatrzymano siedem osób; sześć z nich usłyszało zarzuty. Aresztowano wówczas b. dyrektora Centrum Projektów Informatycznych MSWiA Andrzeja M., jego żonę oraz Janusza J., szefa firmy podejrzanego o wręczenie mu łapówki za wygraną w przetargu dotyczącym informatyzacji resortu.

Andrzej M. i Janusz J. usłyszeli najpoważniejsze zarzuty dotyczące przyjęcia i wręczenia łapówki w wysokości 211 tys. zł, a żona b. dyrektora - prania brudnych pieniędzy.
Zarzuty w tej sprawie usłyszeli też zastępca M. - Piotr K., pracownica wydziału promocji projektów informatycznych w dawnym MSWiA oraz członek rodziny M. Jak podał Waldemar Tyl, wiceszef warszawskiej prokuratury apelacyjnej, na przełomie grudnia i stycznia prokuratura rozszerzyła zarzuty postawione dotąd w tej sprawie; dotyczą one już kilkumilionowych łapówek.

B. dyrektor CPI i jego zastępca pracowali w ministerstwie w latach 2008-2010; byli oddelegowani z Komendy Głównej Policji i do chwili zatrzymania pracowali tam w biurach logistycznych. M. został zwolniony z MSWiA w 2010 r. przez ówczesnego szefa resortu Jerzego Millera. Minister tłumaczył, że przyczyną tej decyzji były wyniki pracy b. dyrektora.

Areszt za łapówki

W połowie stycznia warszawski sąd zdecydował o aresztowaniu dwóch b. dyrektorów sprzedaży z międzynarodowych korporacji informatycznych w sprawie korupcji w Centrum Projektów Informatycznych MSWiA. Obaj usłyszeli zarzuty wręczania łapówek.

Według informacji ze źródeł zbliżonych do sprawy, chodziło o b. dyrektorów sprzedaży dwóch koncernów - IBM i HP. Razem z nimi zatrzymano też pracownika jednej z firm komputerowych pod zarzutem paserstwa.

Działające od 14 lat MSWiA 21 listopada ub.r. formalnie zostało podzielone na Ministerstwo Spraw Wewnętrznych oraz Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.

sm