Logo Polskiego Radia
IAR
Katarzyna Karaś 27.01.2012

"ACTA nie chroni interesów przedsiębiorców"

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan oświadczyła, że międzynarodowa umowa ACTA nie zabezpiecza interesów przedsiębiorców, prowadzących działalność w środowisku cyfrowym.
ACTA nie chroni interesów przedsiębiorcówSXC.hu

W liście do premiera Donalda Tuska przedstawiciele Federacji napisali, że dla wyjaśnienia kontrowersji i obaw wokół ACTA zasadne jest zwrócenie się do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z wnioskiem o ocenę w sprawie zgodności ACTA z traktatami.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

Lewiatan zwraca uwagę, że ACTA nie tylko nie gwarantuje przestrzegania fundamentalnych zasad działania pośredników internetowych, polegających na wyłączeniu odpowiedzialności za treści umieszczane przez użytkowników w internecie, ale także w sposób bardzo niejasny określa ich sytuację prawną.

W miejsce zawartego w pierwotnie upublicznionej wersji umowy postanowienia, zakazującego nakładania na pośredników internetowych obowiązku monitorowania treści, nakazuje ona obecnie zapewnienie "doraźnych środków zapobiegających naruszeniom". Nie precyzuje jednak, jakiego rodzaju mają to być środki i czy nie będą się one sprowadzać do nałożenia na pośredników internetowych obowiązku filtrowania treści.

Ostateczna wersja umowy nie rozstrzyga również o wyłączeniu odpowiedzialności pośredników internetowych za treści, umieszczane w sieci przez użytkowników.

Zastrzeżenia Lewiatana budzi również nieznany w prawie polskim i unijnym obowiązek przekazania przez dostawcę usług internetowych posiadaczowi praw "informacji wystarczających do zidentyfikowania abonenta, co do którego istnieje podejrzenie, że jego konto zostało użyte do naruszenia" tych praw.

W opinii Lewiatana, ogólny charakter postanowień ACTA może pogłębić niespójności przepisów z zakresu ochrony własności intelektualnej, skutkując przewlekłymi postępowaniami sądowymi pomiędzy właścicielami praw a pośrednikami internetowymi, a także skutkować zahamowaniem rozwoju wyjątkowo prężnie rozwijającej się gospodarki internetowej.

CZYTAJ TAKŻE: treść umowy ACTA w języku polskim>>>

IAR,kk