Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Agnieszka Kamińska 05.02.2012

Debata publiczna w sprawie ACTA. Bez przełomu?

W niedzielę drugi dzień Kongresu Wolnego Internetu, organizowanego przez liderów lokalnych protestów przeciw ACTA oraz organizacje pozarządowe, m.in. Helsińską Fundację Praw Człowieka.
Debata publiczna w sprawie ACTA. Bez przełomu?fot. PAP

Pierwsza w Polsce publiczna debata w sprawie umowy ACTA nie wyjaśnia wielu wątpliwości - uważa publiczność, która przysłuchiwała się gdańskiej dyskusji w sobotę. W dyskusji udział wzięli: Minister Administracji i Cyfryzacji, Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych, eksperci, przedsiębiorcy i studenci.

Tomasz Pietruszka, jeden z inicjatorów referendum w sprawie ACTA mówi, że to międzynarodowe porozumienie nie powinno być nikomu obojętne, bo dotyczy wielu sfer życia. Obawia się, że część firm będzie miała monopol na przykład na leki, części zamienne do samochodów czy baterie do telefonów komórkowych.

Niebawem powstanie platforma edukacyjna dotycząca umowy ACTA, na której będą się wypowiadać eksperci z różnych środowisk. Cały czas zbierane są też podpisy pod wnioskiem o zorganizowanie referendum.

Minister Administracji i Cyfryzacji Michał Boni uważa, że protesty i dyskusja w sprawie ACTA to lekcja dla rządu. Minister mówi, że trzeba zacząć dyskusję nie tylko na temat tego międzynarodowego porozumienia, ale też praw dotyczących wolności i bezpieczeństwa w Internecie. Premier Donald Tusk zawiesił przedwczoraj proces ratyfikacji umowy ACTA. Przyznał, że konsultacje społeczne przed jej podpisaniem były niewystarczające.

W poniedziałek odbędzie się spotkanie premiera z internautami w sprawie ACTA.

IAR, agkm

Zobacz galerię: dzień na zdjęciach >>>