Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Anna Wittenberg 06.02.2012

Dyskusja o ACTA. "Nie było światełka ostrzegawczego"

Ponad 100 osób dyskutowało o ACTA w KPRM. Donald Tusk oświadczył, że nie wycofa podpisu, ale liczy na konsultacje.
Dyskusja o ACTA. Nie było światełka ostrzegawczegoPAP/Radek Pietruszka
Galeria Posłuchaj
  • Premier Donald Tusk: rząd nie poradził sobie z procesem konsultacji przed podpisaniem umowy
Czytaj także

Premier Donald Tusk oświadczył, że nie będzie wycofania podpisu spod ACTA, ale nie będzie też ratyfikacji dopóki będą wątpliwości ws. tej umowy. Uczestnicy debaty spierali się m.in. o konsekwencje ACTA dla wolności w internecie i ochrony praw autorskich.

21.24

Po prawie 8 godzinach zakończyła się debata z udziałem premiera.

21.07

Sprawa ACTA pokazuje słabość polskiego prawa - powiedział premier.

20.36

"Nie da się precyzyjnie przewidzieć skutków debaty. Należałoby prześledzić na przykład fora internetowe i zbadać jak rozkładają się akcenty" - komentuje prof. Kazimierz Krzysztofek ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.

20.09

Premier Donald Tusk wyraził nadzieję, że w najbliższych tygodniach powstanie nowy mechanizm konsultowania aktów prawnych, który spowoduje, że idea konsultacji "odzyska swój sens".

19.48

Na debacie nie pozostało zbyt wiele osób. Rozmowa z premierem trwa już prawie 5 godzin.

/

19.32

Premier: ja dziś nie mam gotowej recepty jak postawić granice pomiędzy własnością intelektualną a swobodą użyteczności internetu.

19.01

Głos z sali: - Uważam, że to spotkanie to farsa

18.32

Politolog dr Agnieszka Kasińska-Metryka o debacie: patrząc na formę, to mam wrażenie, że jest to forma bardzo prowizoryczna.

18.05

Premier: co do referendum. Na pytanie "Czy jesteś za, czy przeciw ACTA ?"- znam odpowiedź. Takie dzisiaj są nastroje. Spotykamy się po to, żeby wysłuchać siebie wzajemnie. Wychodzimy z etapu wzajemnej brutalności.

17.56

Jednym z gości debaty był Zbigniew Hołdys.

/

17.39

- Musimy razem zacząć pisać prawo dotyczące prawa autorskiego i własności intelektualnej. Musimy mieć świadomość, że prawa w obecnym kształcie nie utrzymamy. Uważam, że mamy szansę na wspólny pogląd, choć mamy różne interesy - powiedział premier.

17:33

Mariusz Gierej, "Wolność i Godność" do premiera: - Proszę mi wytłumaczyć termin prawny zawieszenia ratyfikacji. Ja takiego nie znam. Wszystko co rząd teraz robi, to jest zarządzanie kryzysem. Nic więcej.

17.30

Internauci nie oszczędzają także debatujących... W sieci robi karierę osoba, która na spotkanie w KPRM przyszła... w sandałach.

/

16.53

Wiceszef MSZ podkreślił, że nie ma prawnej możliwości wycofania się z podpisu pod ACTA, jaki w imieniu polskiego rządu złożyła ambasador RP w Japonii.

16.40

/

16.29

Tymczasem w Czechach: rząd wstrzymał procedury ratyfikacyjne umowy ACTA. Jak zapowiedział premier Petr Neczas, jej tekst powinien być poddany szczegółowej analizie.

16.14

W dyskusji można brać udział także przez internet. Twitter aż huczy od komentarzy

/

16.00

Doktor Olgierd Annusewicz politolog z Uniwersytetu Warszawskiego uważa, że debata poświęcona ACTA jest spóźniona. Specjalista od marketingu politycznego ocenia, że Donald Tusk próbuje ratować swój wizerunek polityka otwartego na dyskusję.

15.48

Głos z sali: - Panie premierze, gdyby ACTA obowiązywała w latach 60. i 70., to internet by nie powstał.

Sala nagradza uczestnika dyskusji brawami.

15.30

Trwa dyskusja wokół ZAIKS. Zdaniem jednej z uczestniczek dyskusji instytucja nie broni praw wszystkich twórców, więc potrzeba takiej, która będzie to robić.

/

15.20

Michał Komar z ZAIKS przypomina, że prawa autorskie to własność. "Od sześciu tysięcy lat obowiązuje dyrektywa nr 7: nie kradnij" - mówi.

15.16

Premier Donald Tusk powiedział jasno: rząd nie wycofa podpisu.

15.12

Paweł Rybicki poddaje w wątpliwość, jaką legitymację mają uczestniczący w spotkaniu do tego, by reprezentować kilkanaście milionów internautów w Polsce.

15.07

Uczestniczący w dyskusji pytają, czy ACTA obejmie też kraje przodujące w piractwie - m.in. Chiny, Indie?

15.05

Michał Boni powiedział, że transmisja debaty w internecie jest zakłócana przez hakerów. - Prosimy hakerów, żeby nie zakłócali transmisji tej debaty - poprosił Boni.

14.56

Premier Donald Tusk przekonuje, że gdyby miał przekonanie, że "ACTA to zło zła, nie byłoby tam podpisu przedstawiciela polskiego rządu".

14.53

Rafał Trzaska pyta, czy Polska mogłaby cofnąć podpis złożony w Japonii pod ACTA.

14.50

Łabudziński mówi dalej: "ACTA to nie tylko internet". "Ze zdziwieniem przyjmuję fakt, że omawiamy tu kwestię internetu, a nie polityki społecznej czy choćby zatrudnienia czy sektora medycznego, produkcji leków".

14.48

Z prawnikiem nie zgodził się Dominik Łabudziński z organizacji Internet Blackout. Odnosząc się do art. 6 ust. 4 umowy stwierdził, że stawia ona "ponad prawem urzędnika, który w ramach walki z piractwem może zrobić wszystko i nie będzie pociągnięty do odpowiedzialności".

14.42

"Nie ma istotnych zmian względem obowiązującego systemu w Polsce w ACTA" - powiedział podczas debaty Maciej Gawroński z kancelarii prawnej Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji, która opracowała analizę ws. ACTA.

14.34

Tag #debataACTA wszedł do 10 najpopularniejszych na świecie na Twitterze.

14.23

Pierwszy głos z sali: jeden z internautów pyta, dlaczego policja przesłuchuje organizatorów protestów ws. ACTA? - Skąd to zainteresowanie? - zastanawiał się.

14.05

Słowo wstępu od premiera: - Rząd nie poradził sobie z procesem konsultacji przed podpisaniem umowy. Donald Tusk obiecał, że sytuacja ta zmieni się m.in. po dzisiejszej debacie.

Czytaj więcej >>>

/

14.00

Rozpoczęła się debata ws. ACTA w Kancelarii Premiera. Ponad setka osób będzie dyskutować o kontrowersyjnej umowie.

wit