Logo Polskiego Radia
PAP
Martin Ruszkiewicz 09.02.2012

ACTA zostanie obalona? "To bardzo prawdopodobne"

Wiceszef SLD, europoseł Marek Siwiec jest zdania, że Parlament Europejski odrzuci ACTA. Według Siwca, w PE jest coraz więcej przeciwników tej umowy.
ACTA zostanie obalona? To bardzo prawdopodobneantyweb.pl

- Przewiduję, że ACTA zostanie obalona - powiedział Siwiec na czwartkowej konferencji prasowej. Według niego, może się tak stać dlatego, że w europarlamencie rośnie liczba przeciwników tej umowy, a wśród nich są m.in. posłowie największej, chadeckiej frakcji w PE, Europejskiej Partii Ludowej (EPL), którzy wcześniej popierali porozumienie.

- My czujemy dzisiaj, że posłowie z największej grupy politycznej chcieliby się ze swego stanowiska wycofać, zastanawiają się, którymi drzwiami to zrobić. Prowadzimy rozmowy z europejską chadecją, aby to nie było tylko działanie socjalistów, żeby mogli w godny sposób zmienić swoje stanowisko, które jak wiadomo było do tej pory błędne - powiedział europoseł, który w PE zasiada we frakcji Socjalistów i Demokratów. Zaznaczył, że S&D konsekwentnie, od początku opowiada się przeciwko ACTA.

Parlament Europejski już raz wstępnie określił swoje stanowisko w sprawie ACTA pod koniec ubiegłego roku. 24 listopada w głosowaniu przepadła rezolucja odrzucająca ACTA, z zastrzeżeniami przeszła natomiast, głównie głosami deputowanych EPL, rezolucja popierająca umowę.

Kiedy ratyfikacja ACTA?

W połowie tego roku PE ma z kolei głosować w sprawie ratyfikacji ACTA. Paragraf ACTA dotyczący ratyfikacji przewiduje, że umowa wejdzie w życie 30 dni po "złożeniu szóstego instrumentu ratyfikacyjnego", czyli po ratyfikacji przez sześciu sygnatariuszy umowy. W drugim paragrafie zastrzeżono jednak, że w kolejnych państwach wejdzie w życie, gdy ratyfikują umowę już po tej szóstce. Według służb prasowych unijnego komisarza ds. handlu, w praktyce, by ACTA weszła w życie na terenie UE, wymaga ratyfikacji przez Parlament Europejski i wszystkie kraje UE.

Procedura ratyfikacyjna ACTA w europarlamencie rusza pod koniec lutego. Szef delegacji polskiej w grupie Socjalistów i Demokratów, Wojciech Olejniczak poinformował, że na 29 lutego zaplanowane jest pierwsze posiedzenie Komisji Handlu Międzynarodowego PE w tej sprawie, a na 1 marca - organizowane przez tę komisję wysłuchanie publiczne na temat ACTA. Na przełomie kwietnia i maja własne wysłuchanie publiczne dotyczące ACTA chcą przeprowadzić Socjaliści i Demokraci.

Według Olejniczaka, sprawozdanie Komisji Handlu Międzynarodowego w sprawie ACTA ma zostać przyjęte pod koniec maja, a już w czerwcu porozumienie może trafić pod obrady plenarne europarlamentu.

- Dzisiaj wszystko wskazuje na to - jesteśmy już po rozmowach politycznych - że ta komisja będzie negatywnie opiniowała umowę ACTA - powiedział europoseł.

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement), czyli porozumienie przeciw obrotowi podróbkami to umowa handlowa mająca na celu wzmocnienie ochrony własności intelektualnej głównie w stosunkach handlowych między państwami na całym świecie. Pojęcie własności intelektualnej dotyczy także internetu, gdzie masowo publikowane są nielegalne treści.

mr