Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Agnieszka Kamińska 14.02.2012

KE ujawnia skład i przebieg negocjacji o ACTA

Komisja Europejska ujawniła szczegóły rozmów o ACTA z udziałem urzędników Komisji, poszczególnych państw i organizacji pozarządowych.
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjne flickr/tiseb

Jak informuje Komisja, negocjacje o umowie handlowej ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement) rozpoczęły się w czerwcu 2008 roku, zakończyły w listopadzie 2010 roku. Unię Europejską reprezentowali w nich urzędnicy Komisji Europejskiej i przedstawiciele państw członkowskich, ponieważ ACTA dotyczy zarówno kompetencji unijnych jak też tworzących Wspólnotę państw.

Informacja KE o negocjacjach ACTA z listą ich uczestników >>>

Komisja Europejska przedstawiła zestawienie, które ma pokazać, w jakim stopniu Parlament Europejski, społeczeństwo i wszyscy zainteresowani byli zaangażowani w rozmowy. Ze strony KE uczestniczyło w negocjacjach 4-8 urzędników z dyrektoriatów handlu, rynku wewnętrznego i usług, sprawiedliwości, społeczeństwa informacyjnego. Podczas negocjacji była też obecna grupa 2-4 urzędników z państwa sprawującego aktualnie prezydencję, a także przedstawiciele państw członkowskich – od 8 do 18 osób.

Komisja tłumaczy też, że przekazywała Parlamentowi Europejskiemu siedem wersji porozumienia, trzy szczegółowe raporty o negocjacjach i 14 notatek i innych dokumentów. Zaznacza jednak, że część tych dokumentów nie była dostępna dla wszystkich członków PE, ze względu na ich poufny charakter, tylko dla szefa komisji handlu wewnętrznego (INTA), wiceszefów, koordynatorów INTA. KE zauważa też, że znał te dokumenty Kader Arif sprawozdawca PE w sprawie ACTA, który ostatnio zrezygnował z tej funkcji.

Rzecznik John Clancy oświadczył jeszcze w poniedziałek, że KE uważa nadal ACTA za umowę o dużym znaczeniu dla gospodarki Wspólnoty, z tego względu, że chroni jej własność intelektualną w warunkach dużej globalnej konkurencji. UE traci na podróbkach rocznie około 8 mld euro – tłumaczył. Zaznaczył, że nawet jeśli Unia wycofa się z ACTA, umowa bez jej udzialu wejdzie w życie na poziomie międzynarodowym.

ACTA podpisały 26 stycznia w Tokio 22 kraje UE. W grudniu porozumienie zatwierdziły Stany Zjednoczone, Australia, Kanada, Korea Płd., Japonia, Nowa Zelandia, Maroko i Singapur.

agkm

Zobacz galerię: dzień na zdjęciach >>>