Logo Polskiego Radia
IAR
Artur Jaryczewski 20.02.2012

"Ujawnić teczkę Bolka!". Apel opozycjonistów

Henryk Jagielski i Józef Szyler domagają się upublicznienia i przekazania do IPN dokumentów tajnego współpracownika SB o pseudonimie Bolek.
Od lewej: działacz opozycji w PRL Krzysztof Wyszkowski, dawny kolega Lecha Wałęsy ze Stoczni Gdańskiej Józef Szyler oraz Henryk Jagielski z S Stoczni GdańskiejOd lewej: działacz opozycji w PRL Krzysztof Wyszkowski, dawny kolega Lecha Wałęsy ze Stoczni Gdańskiej Józef Szyler oraz Henryk Jagielski z "S" Stoczni Gdańskiejfot. PAP/Radek Pietruszka

Do apelu, przedstawionego na wspólnej konferencji prasowej, dołączył publicysta Krzysztof Wyszkowski. Według publikacji "Naszego Dziennika" i tygodnika "Uważam Rze", koperta zawierająca około 100 stron nieznanych dotąd kopii protokołów z doniesień TW Bolka, znajduje się w archiwum kancelarii tajnej Sejmu.

Jeden z opozycjonistów, na których TW Bolek miał donosić SB w latach 70-tych, Henryk Jagielski, nie ma wątpliwości że TW Bolek to Lech Wałęsa. Podkreśla, że wobec nieżyjących już kolegów zobowiązał się do dążenia do ujawnienia prawdy. - Domagamy się, żeby te dokumenty znalazły sie tam, gdzie powinny się znaleźć , czyli w IPN - mówił Henryk Jagielski.

O wyjawienie prawdy apelował także Józef Szyler, o którym także TW Bolek informował SB. Powiedział, że dokumenty powinny znaleźć się w rękach historyków, którzy ukażą prawdę. - Obojętnie jaka ona jest, zła czy dobra, i obojętnie dla kogo, ale musimy dowiedzieć się prawdy - mówił Józef Szyler.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

Historyk Sławomir Cenckiewicz, współautor książki "SB a Lech Wałęsa" uważa, że dokumenty będą stanowić ważne źródło wiedzy o działalności agenturalnej TW Bolka. O tym co jest w teczkach - w jego ocenie można wnioskować na podstawie protokołu sporządzonych w 1992 roku, w Urzędzie Ochrony Państwa - w nocy, kiedy obalono rząd Jana Olszewskiego. Historyk powiedział, że zostały tam ujęte wszystkie dokumenty dotyczące Lecha Wałęsy. Jak powiedział, z mają tam być doniesienia tajnego współpracownika o pseudonimie Bolek, notatki z rozmów z nim, oraz odpis zobowiązania do współpracy Lecha Wałęsy. Sławomir Cenckiewicz powiedział, że może być to około 100 stron doniesień agenturalnych.

Kancelaria Sejmu w komunikacie informuje, że ma dwie kategorie dokumentów związanych z pracami Komisji Ciemniewskiego: jawne protokoły prac komisji oraz stenogramy i załączniki - materiały opatrzone klauzulami tajności.

IAR, aj