Logo Polskiego Radia
IAR
Szymon Gebert 22.02.2012

Komisja Europejska kieruje ACTA do Trybunału Sprawiedliwości

Poinformował o tym w Brukseli komisarz do spraw handlu Karl de Gucht.
Europejski Trybunał Sprawiedliwości w StrasburguEuropejski Trybunał Sprawiedliwości w Strasburgufot. curia.europa.eu
Posłuchaj
  • Karl de Gucht: chcemy zapytać najwyższy europejski sąd, czy ACTA w jakikolwiek sposób jest niezgodna z podstawowymi prawami obowiązującymi w Unii takimi jak wolność wypowiedzi czy informacji, ochrona danych osobowych jak też prawo do ochrony własności intelektualnej.
Czytaj także

Wyjaśnił, że chodzi o sprawdzenie, czy wprowadzenie umowy w życie nie zagrozi swobodzie wypowiedzi oraz wolności internetu.

ACTA to międzynarodowa umowa mająca ograniczyć handel podrabianymi artykułami i chronić własność intelektualną. Wiele osób obawia się jednak, że umożliwi ona inwigilację internautów. Przeciwnicy ACTA zorganizowali masowe protesty w wielu państwach świata.

W zeszłym tygodniu premier Donald Tusk zaproponował przywódcom Europejskiej Partii Ludowej - frakcji w Parlamencie Europejskim, do której należy Platforma Obywatelska - odrzucenie porozumienia ACTA. Napisał w tej sprawie list do szefów partii zrzeszonych w EPP. W piśmie czytamy między innymi, że należy głęboko przemyśleć ratyfikowanie ACTA.

- Tysiące osób w całej Europie wyrażało w ostatnich dniach swój sprzeciw wobec treści i sposobu prowadzenia negocjacji umowy. Budzi ona także wiele wątpliwości w kręgach eksperckich i niepokój różnych środowisk politycznych. Wedle mojej wiedzy jest to pierwszy przypadek, kiedy międzynarodowa umowa handlowa wywołała tak wielkie kontrowersje - napisał premier Tusk. Jego zaniem, przywódcy największego ugrupowania politycznego w Europie powinni głęboko przemyśleć zaistniałe zjawisko.

Szef Platformy Obywatelskiej zwraca uwagę, że pojawiły się obawy związane cenzurą i ograniczaniem wolności wypowiedzi, naruszaniem prywatności oraz utrudnieniami w dostępie do dóbr kultury. - Nie możemy tych obaw zignorować - napisał Tusk. W styczniu 22 kraje unijne, w tym Polska, podpisały umowę ACTA w styczniu.

O wstrzymaniu ratyfikacji ACTA zdecydowały rządy Polski, Czech, Łotwy i Słowenii. Nie podpisały jej jeszcze Niemcy, Holandia, Słowacja, Estonia i Cypr. By umowa weszła w życie w Unii, musi zostać ratyfikowana przez Parlament Europejski oraz wszystkie kraje członkowskie.

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

sg