Logo Polskiego Radia
PAP
Anna Wittenberg 01.03.2012

Dziś święto państwowe - dzień Żołnierzy Wyklętych

Święto upamiętniające tych, którzy po II wojnie światowej walczyli z sowietyzacją Polski obchodzimy od ubiegłego roku.
Galeria Posłuchaj
  • Historyk Jan Żaryn
  • Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej major Stanisław Oleksiak
  • Relacja Witolda Banacha (IAR)
Czytaj także

1 marca po raz drugi obchodzimy w Polsce Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Został on ustanowiony w ubiegłym roku specjalną ustawą, podpisaną przez prezydenta Bronisława Komorowskiego, jako święto państwowe.

Czytaj więcej  w serwisie specjalnym Polskiego Radia: HISTORIA >>>

Projekt ustawy złożył w 2010 roku prezydent Lech Kaczyński. Święto służy oddaniu hołdu "Żołnierzom Wyklętym", czyli tym, którzy po drugiej wojnie światowej, jako żołnierze antykomunistycznego podziemia walczyli o prawo do samostanowienia polskiego społeczeństwa, stawiając opór sowietyzacji Polski i podporządkowania kraju Zwiazkowi Radzieckiemu. Pod nazwą "Żołnierze Wyklęci" kryje się wiele tysięcy osób zrzeszonych w różnych organizacjach, jak: Armia Krajowa Obywatelska, Narodowe Siły Zbrojne po 1944 roku, czy Wolność i Niezawisłość.

Święto jest obchodzone 1 marca, w rocznicę stracenia przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa kilku członków kierownictwa IV Komendy Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość".

61 lat temu, 1 marca 1951 roku w więzieniu na Rakowieckiej w Warszawie ponieśli smierć: ppłk Łukasz Ciepliński, mjr Adam Lazarowicz, por. Józef Rzepka, kpt. Franciszek Błażej, por. Józef Batory, por. Karol Chmiel i mjr Mieczysław Kawalec.

W tym roku uroczystości Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbędą się w kilku miastach w kraju, główne zaplanowano w Warszawie. Tu między innymi, przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbędzie się apel poległych, w kilkunastu miejscach upamiętniających walkę żołnierzy podziemia zostaną złożone kwiaty, a wieczorem w archikatedrze św. Jana będzie odprawiona msza święta.

IAR, wit

''