Logo Polskiego Radia
PAP
Artur Jaryczewski 09.03.2012

"To nieracjonalne". Greenpeace o polskim wecie

Polska zawetowała unijny plan walki ze zmianami klimatycznymi, przewidujący redukcję emisji dwutlenku węgla o 80 procent do 2050 roku.

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

Zdaniem Anny Ogniewskiej z Greenpeace, stanowisko Polski w sprawie redukcji CO2 jest nieracjonalne. Ogniewska wyjaśnia, że redukując emisję CO2 kraje rozwijają nowoczesne technologie i są bardziej innowacyjne. Jak dodaje, stawianie na duże limity emisji jest krótkowzroczne, bo rozwój polityki redukcyjnej może dla Polski oznaczać zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego i uniezależnienie się od importu paliw kopalnych. Działaczka zaznacza, że polityka redukcyjna to m.in. rozwój innowacyjnych technologii przekładających się na większy wzrost gospodarczy, oraz poprawa jakości środowiska i zdrowia społeczeństwa.

Anna Ogniewska jest zdania, że chociaż Polska gospodarka oparta jest na węglu, to należy poszukiwać bardziej efektywnych źródeł energii. Jak zaznacza, Polska powinna stawiać na odnawialne źródła energii i poprawę efektywności produkcji energii. Ogniewska podkreśla, że działania takie Polska powinna podejmować już teraz, bo jeśli zacznie to robić w przyszłości, to zapłaci za to więcej.

Jeszcze nie teraz - tak można w skrócie podsumować stanowisko Warszawy. Polska uważa, że jest za wcześnie na dyskusję w Unii o ograniczaniu emisji dwutlenku węgla, skoro Wspólnota ma już swój cel - redukcję emisji o jedną piątą do 2020 roku, a inni światowi truciciele jak Stany Zjednoczone, Chiny, czy Indie nie palą się do składania żadnych deklaracji. Minister środowiska powiedział, że dopiero w 2015 roku mogą się zakończyć światowe negocjacje dotyczące polityki klimatycznej.

IAR, aj