Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Agnieszka Kamińska 14.03.2012

Sąd wyda wyrok w sprawie Nanghar Khel

Według prokuratury żołnierze nie powinni zostać uniewinnieni w związku z ostrzałem afgańskiej wioski. Obrona chce oddalenia apelacji.
Żołnierze amerykańscy w Polsce. Zdjęcie ilustracyjneŻołnierze amerykańscy w Polsce. Zdjęcie ilustracyjne defendamerica.mil

Przed południem Izba Wojskowa Sądu Najwyższego ogłosi wyrok w sprawie apelacji prokuratury, która chce uchylenia wyroków uniewinniających żołnierzy, oskarżonych o zbrodnię wojenną w Nangar Khel w Afganistanie.

Według prokuratury Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie uniewinniając w czerwcu zeszłego roku wszystkich oskarżonych żołnierzy, dokonał błędnych ustaleń faktycznych. Śledczy uważają, że były wystarczające podstawy, by uznać, że oskarżony dowódca grupy bojowej kapitan Olgierd C. wydał podległemu plutonowi rozkaz ostrzelania wioski, a jego podwładni rozkaz wykonali, godząc się z tym, że strzelali do niebronionego obiektu cywilnego.

Obrona wnosi o oddalenie apelacji. To precedensowa sprawa w historii polskiej armii i polskiego wymiaru sprawiedliwości. Dotyczy tragedii z 16 sierpnia 2007 roku. W wyniku ostrzału z broni maszynowej i moździerza w wiosce zginęło na miejscu sześć osób, dwie zmarły w szpitalu.

Konwencja haska stwierdza, że ludność cywilna na terenach objętych działaniami wojennymi jest chroniona jej przepisami "w takim zakresie, w jakim nie uczestniczy w walkach". Złamanie konwencji jest zbrodnią wojenną, ściganą zarówno przez prawo międzynarodowe, jak i polskie.

Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie, uniewinniając żołnierzy, stwierdził, że prokuratura nie przedstawiła wystarczających dowodów, by skazać czterech żołnierzy. W przypadku trzech sąd stwierdził, że nie ma podstaw do przypisania im zarzutu zbrodni wojennej.
W minioną środę sędziowie zakazali mediom elektronicznym transmisji na żywo z procesu.

Nie zgodzili się także na rejestrowanie rozprawy - oprócz jej początkowej fazy. Przewodniczący składu sędziowskiego Wiesław Błuś uzasadniał nałożone ograniczenia koniecznością zapewnienia oskarżonym pełnej swobody wypowiedzi. Wiadomo jednak, że zarówno ogłoszenie wyroku jak i uzasadnienie będzie jawne.

IAR, agkm

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>