Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Artur Jaryczewski 21.03.2012

Emerytalny konflikt. Scenariusze Platformy

W trybie pilnym zbiera się zarząd krajowy PO, który rozważy możliwości znalezienia innej większości parlamentarnej dla poparcia reformy emerytalnej.
Emerytalny konflikt. Scenariusze Platformyfot. PAP/Radek Pietruszka

Rzecznik rządu Paweł Graś, który we wtorek po południu ogłosił tę informację, zaznaczył jednocześnie, że szef PSL Waldemar Pawlak poinformował premiera Donalda Tuska, że na chwilę obecną nie jest gotowy do poparcia rządowego projektu reformy emerytalnej. Godzinę później Pawlak ocenił, że ciągle możliwe jest osiągnięcie w koalicji porozumienia w sprawie reformy.

Natomiast rzecznik klubu Ruchu Palikota Andrzej Rozenek oświadczył, że jego formacja jest w stanie poprzeć reformę emerytalną pod pewnymi warunkami. Chodzi np. o dziedziczenie składki, czy darmowe badania po 60. roku życia. Zapewnił zarazem, że nie ma mowy o wchodzeniu przez RP do koalicji z PO.

Rządowy projekt reformy emerytalnej zakłada stopniowe podwyższanie i zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn do 67 lat. Zgodnie z nim co cztery miesiące wiek emerytalny podwyższany byłby o kolejny miesiąc. Oznacza to, że z każdym rokiem na emeryturę przechodzić będziemy o trzy miesiące później. W ten sposób poziom 67 lat - w przypadku mężczyzn - osiągnięty zostanie w roku 2020, a w przypadku kobiet - w 2040 r. 14 lutego premier ogłosił przekazanie projektu do konsultacji społecznych.

PSL proponowało, by podwyższyć wiek emerytalny dla kobiet i dla mężczyzn o dwa lata do 2020 roku, by wprowadzić możliwość emerytur częściowych i dopłat do kapitału emerytalnego dla matek.

aj