Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Katarzyna Karaś 24.03.2012

Zbigniew Ziobro szefem partii Solidarna Polska

Solidarna Polska przekształciła się oficjalnie w partię polityczną. Wiceprezesami ugrupowania zostali Beata Kempa i Jacek Kurski.
Zbigniew Ziobro szefem partii Solidarna Polskafot. PAP/Paweł Supernak

Na kongresie założycielskim Solidarnej Polski zdecydowano, że partia zostanie zarejestrowana pod nazwą "Solidarna Polska Zbigniewa Ziobro", natomiast w codziennej działalności będzie używana nazwa Solidarna Polska. Rozróżnienie jest spowodowane tym, że istnieje już stowarzyszenia pod nazwą "Solidarna Polska, co uniemożliwia rejestrację innej organizacji, czy partii politycznej pod taką samą nazwą.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
"Początek drogi ku zwycięstwu"
Zbigniew Ziobro przypomniał, że wybory parlamentarne i prezydenckie w 2005 roku PiS zwyciężyło pod hasłem "Solidarna Polska". Powiedział, że sobotni kongres to początek drogi ku ponownemu takiemu zwycięstwu. - Połączenie naszych sił przyniesie to upragnione zwycięstwo i odsunięcie od władzy fatalnie rządzących Polską polityków PO z Donaldem Tuskiem na czele - dodał.
Zaznaczył, że jego ugrupowanie będzie prowadzić dialog z Polakami. - Przed nami dziesiątki, setki, a nawet tysiące spotkań. Przejedziemy Polskę wzdłuż i wszerz, nie boimy się rozmawiać z Polakami i chcemy tych rozmów. One dadzą nam siłę. Ale kiedy będziemy rozmawiać, chcemy też im jasno powiedzieć, obiecać, zobowiązać się solennie, że będziemy tą formacją polityczną, która chce i konsekwentnie będzie lojalnie reprezentować ich interesy - stwierdził.
Jak ocenił, w polskim życiu publicznym "wiarygodność powinna być znowu w cenie". - My chcemy być formacją w obszarze polityki przede wszystkim wiarygodną, dotrzymującą słowa, dotrzymującą zobowiązań, tego dziś bardzo potrzeba - podkreślił Ziobro.
Obecna władza to - zdaniem lidera Solidarnej Polski - "egoiści i udawacze", którzy mamili społeczeństwo zieloną wyspą, a tak naprawdę "służą sobie, kolesiom i grupom interesów". Zbigniew Ziobro wytknął rządzącym, że" latają na weekendy do domu wojskowymi samolotami".
Podatek od "tłustych kotów"
Podczas kongresu liderzy SP przedstawili też propozycje programowe takie jak: obniżenie podatków dla najmniej zarabiających, podniesienie podatków dla zarabiających ponad 10 tysięcy miesięcznie, zwolnienie z podatku pierwszego tysiąca emerytury i wprowadzenie powszechnych świadczeń rodzinnych.
Źródłem środków niezbędnych do realizacji obietnic programowych Solidarnej Polski mają być pieniądze uzyskane dzięki ograniczeniu korupcji i opodatkowaniu "tłustych kotów", czyli koncernów, hipermarketów. SP proponuje też konfiskatę majątków przestępców oraz podatek kryzysowy od banków i instytucji finansowych.
Walka o TV Trwam i emerytury
Kongres przyjął przez aklamację uchwałę w sprawie TV Trwam. Zbigniew Ziobro zapowiedział walkę o wolność i pluralizm mediów i zaprosił na 21 kwietnia na marsz w sprawie koncesji dla TV Trwam. Przywódca Solidarnej Polski podkreślił, że zależy mu na tym, by nie był to marsz polityczny, a patriotyczny.
Na marsz w sprawie emerytur zaprosił z kolei gość specjalny kongresu, przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda. Powiedział, że zmiany w systemie emerytalnym muszą być prawdziwą reformą, a nie mechanicznym podnoszeniem wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn do 67. roku życia.
IAR,PAP,kk