Logo Polskiego Radia
IAR
Sylwia Mróz 26.03.2012

Papież rozpoczyna drugą część podróży do Ameryki Łacińskiej

Benedykt XVI przybędzie z trzydniową pielgrzymką na Kubę. Będzie to druga wizyta papieża na wyspie - po odwiedzinach Jana Pawła II w 1998 roku.
Papież rozpoczyna drugą część podróży do Ameryki Łacińskiej(fot. PAP/EPA/Ulises Ruiz Basurto)

Benedykt XVI uda się na Kubę prosto z Meksyku, gdzie przebywał od 23 marca. Podróż do Meksyku i na Kubę będzie drugą wizytą Benedykta XVI w Ameryce Łacińskiej po wizycie w Brazylii w 2007 roku. Ameryka Łacińska to najbardziej katolicki region świata.

Kuba liczy ponad 11,5 milionów mieszkańców, z czego 39 procent stanowią katolicy. Kościół na Kubie już ponad pół wieku żyje w warunkach "realnego socjalizmu". Pod tym względem jego doświadczenie jest dłuższe niż państw Europy Środkowo-Wschodniej. Komunistyczne rządy trwają na wyspie już 53 lata. Pielgrzymka na Kubę jest związana z 400. rocznicą ustanowienia kultu Matki Bożej z El Cobre, patronki Kuby.

Pielgrzymka na Kubę

Pierwszym jej etapem będzie Santiago de Cuba. Tam papież odprawi mszę w sanktuarium Matki Bożej z El Cobre, która zajmuje szczególne miejsce w wierzeniach Kubańczyków. Do El Cobre pielgrzymują zarówno katolicy jak i wyznawcy santerii - synkretycznej religii, popularnej w Ameryce Łacińskiej, łączącej katolicyzm z wierzeniami afrykańskimi. W 1916 roku papież Benedykt XV ogłosił Matkę Bożą z El Cobre patronką Kuby.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

W drugim dniu pielgrzymki Benedykt XVI uda się do Hawany, gdzie złoży wizytę Raulowi Castro, przewodniczącemu Rady Państwa i Rady Ministrów Republiki Kuby. Spotka się też z biskupami Kuby. W środę, w ostatnim dniu pobytu na wyspie, Benedykt XVI odprawi mszę na Placu Rewolucji w Hawanie.

W oficjalnym programie pielgrzymki papieża na Kubę nie zaplanowano spotkania papieża z przywódcą rewolucji, ciężko chorym 85-letnim Fidelem Castro. Watykan nie wyklucza jednak, że do niego dojdzie - jeśli były przywódca Kuby wyrazi takie życzenie. W programie papieskiej wizyty nie są przewidziane żadne spotkania z kubańskimi dysydentami, ani z przedstawicielkami "Kobiet w Bieli", organizacji praw człowieka zrzeszającej krewne uwięzionych opozycjonistów.

Trudny dialog

Kościół na Kubie prowadził w ostatnich lata intensywny dialog z rządem, czego skutkiem było uwolnienie wielu więźniów politycznych. W większości przypadków kończyło się to jednak usunięciem opozycjonistów z wyspy. Większość z nich wyjechała do Hiszpanii lub Stanów Zjednoczonych bez prawa powrotu na Kubę.

Podróż Benedykta XVI na Kubę odbywa się 14 lat po wizycie w tym kraju papieża Jana Pawła II. Papież Polak przebywał na wyspie w 1998 roku i ta pielgrzymka była oceniana jako jedna z najważniejszych wizyt w historii jego pontyfikatu. Papież akcentował jej wyjątkowy charakter oraz wyrażał nadzieję, że przyczyni się ona do pozytywnych zmian w życiu Kościoła i narodu kubańskiego. Podczas tej wizyty Jan Paweł II upomniał się o więźniów sumienia, w efekcie czego zwolniono 180 więźniów politycznych. Wystąpił też przeciwko nałożonym na Kubę amerykańskim sankcjom gospodarczym.

(fot.
(fot. PAP/EPA/OSSERVATORE ROMANO)
(fot.
(fot. PAP/EPA/ETTORE FERRARI)
(fot.
(fot. PAP/EPA/ETTORE FERRARI)

IAR, sm