Logo Polskiego Radia
IAR
Agnieszka Kamińska 01.04.2012

Godzina dla Ziemi: zgasła nawet wieża Eiffla

W Europie minęła Godzina dla Ziemi. Ta coroczna akcja ekologów ma zachęcić ludzi na całym świecie do oszczędzania energii oraz do poszanowania przyrody.
Dzień Ziemi w PradzeDzień Ziemi w PradzePAP/EPA/FILIP SINGER
Posłuchaj
  • Relacja Marka Brzezińskiego z Paryża (IAR)
Czytaj także

Podczas Godziny dla Ziemi o 20:30 czasu miejscowego na 60 minut gasły światła w domach i znanych budynkach.

W akcję włączyło się 47 polskich miast. Są wśród nich niemal wszystkie miasta wojewódzkie, ale także wiele mniejszych miejscowości. Zgasły na przykład budynki urzędów miejskich w Mławie, Trzebiatowie czy Raciborzu, wyłączone zostało także oświetlenie krakowskich Sukiennic czy katowickiego Spodka. O 20.30 w Warszawie wyłączono iluminację gmachu Kancelarii Premiera, Pałacu Kultury i Nauki i Stadionu Narodowego. To część światowej akcji "Godzina dla Ziemi", organizowanej przez ekologiczną fundację WWF.

"Godzina dla Ziemi" objęła 147 państw na całym świecie.W Paryżu w ciemnościach utonęła Wieża Eiffla, ale na znacznie krótszy czas. Najpierw wygaszono światła na drugim piętrze Wieży Eiffla. Potem wygasły kolejne, pierwsze i ostatnie i trzecie. Ale takie zaciemnienie trwało zaledwie przez pięć minut. Na więcej nie zgodziła się policja ze względów bezpieczeństwa, bo o tej porze u stóp wieży, symbolu Paryża kręcą się tłumy turystów. Po kilku minutach Wieża Eiffla znów zaiskrzyła się suknią utkaną z tysięcy lampek. Przez godzinę w ciemnościach tonął zabytkowy budynek stołecznego ratusza. Niesamowite wrażenie robiła czarna bryła katedry Notre Dame i ledwie widoczny w świetle latarń na Polach Elizejskich Łuk Tryumfalny. Zgodnie wygasili oświetlenie swych kwater wyborczych główni kandydaci w wyścigu na fotel prezydenta Francji: Francois Hollande i Nicolas Sarkozy, który zarządził też wyłączenie reflektorów oświetlających Pałac Elizejski.

Wśród organizatorów tegorocznej akcji w Wielkiej Brytanii znalazły się organizacje społeczne, samorządy i instytucje. Królowa polecila wygasić światła pałacu Buckingham, rząd krajowy Szkocji wyłączył między innymi reflektory podświetlające zamek w Edynburgu, samorząd Westminsteru zaciemnił Big Bena i słynne reklamy świetlne na Piccadilly Circus, a korporacja City - most Tower Bridge. W Godzinie dla Ziemi wzięły też udział londyńskie teatry - w tym Narodowy i Opera Covent Garden, liczne bary i restauracje, gdzie zapalono świeczki. Nie wiadomo jeszcze ilu zwykłych obywateli wygasiło światła w domach, ale w zeszłym roku było to 8 milionów. Brytyjski oddział organizacji ekologicznej WWF opracował wideoklip z zachętą, zwłaszcza młodzieży:"To nie tylko godzina ciemności - chodzi o jaśniejszą przyszłość - twój wyłącznik to dopiero początek." Do propagowania Godziny dla Ziemi włączył się nawet brytyjski urząd statystyczny, ogłaszając, że od pierwszej z tych akcji w 2007 roku konsumpcja energii elektrycznej spadła na Wyspach o 11.3%.

Wideo: Godzina Ziemi w Berlinie:

IAR, agkm

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>