Logo Polskiego Radia
IAR
Sylwia Mróz 05.04.2012

To początek najważniejszych świąt dla chrześcijan

Chrześcijanie zachodniego obrządku obchodzą Wielki Czwartek. Ten dzień w kościele katolickim rozpoczyna Triduum Paschalne - najważniejsze wydarzenie w roku liturgicznym.
Metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz, przewodniczy mszy świętej dla kapłanów, odprawionej w Wielki Czwartek w warszawskiej Archikatedrze św. Jana Chrzciciela.Metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz, przewodniczy mszy świętej dla kapłanów, odprawionej w Wielki Czwartek w warszawskiej Archikatedrze św. Jana Chrzciciela.PAP/Paweł Supernak
Posłuchaj
  • Patryk Pawlaczyk opowiada jak dawniej wyganiano post i przepędzano diabła
  • Patryk Pawlaczyk opowiada o tym jak dawniej Wielkanoc była czasem rytualnych ablucji
Czytaj także

Podczas tych trzech dni Katolicy wspominają Ostatnią wieczerzę, mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. Jak podkreśla rektor akademickiego kościoła św. Anny w Warszawie, ks. Jacek Siekierski, Triduum to dni, które powinny umocnić każdego chrześcijanina w wierze.

Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze święto nie tylko dla katolików, ale dla niemal wszystkich wyznań chrześcijańskich. Ksiądz Siekierski zaznacza, że wydarzenia wspominane podczas Triduum prowadzą do pustego grobu i Zmartwychwstania Jezusa. Dodaje, że jest to najważniejsza wiadomość: śmierć nie jest końcem, ale początkiem nowego życia, do którego zostaliśmy zaproszeni przez zmartwychwstałego Chrystusa.
Triduum rozpoczyna Msza Wieczerzy Pańskiej. Odprawiana wieczorem, upamiętnia ostatnią wieczerzę Jezusa z uczniami, kiedy to ustanowione zostały sakramenty kapłaństwa i eucharystii. W wielu kościołach odbywa się też obrzęd obycia przez kapłana nóg dwunastu mężczyznom, na pamiątkę obmycia nóg apostołom przez Chrystusa.

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>
Jak wyjaśnia ks. Jacek Siekierski, gest obmycia nóg uczy kapłanów, ale też wszystkich chrześcijan, pokory i miłości bliźniego
W Wielki Czwartek rano w kościołach katedralnych odbywa się też uroczysta msza święta, sprawowana przez biskupa. Nazywana jest Mszą Krzyżma, ponieważ w jej trakcie poświęcane są nowe oleje przeznaczone do namaszczeń. W trakcie tej Liturgii odbywa się odnowienie przyrzeczeń kapłańskich.

/

IAR, sm