Logo Polskiego Radia
PAP
Katarzyna Karaś 10.04.2012

Według "New York Timesa" w Polsce kwitł nazizm

- To wstyd, że tak prominentna gazeta w ten sposób zniekształca historię - powiedział prezes nowojorskiego oddziału Kongresu Polonii Amerykańskiej, Frank Milewski.
Według New York Timesa w Polsce kwitł nazizmGlow Images/East News

W poniedziałkowym wydaniu nowojorskiego dziennika, w artykule o decyzji MSW Izraela, które zakazało wstępu do tego kraju laureatowi literackiej Nagrody Nobla Guenterowi Grassowi za krytyczny wiersz kwestionujący prawo tego kraju do prewencyjnego ataku na Iran znalzło się miedzy innymi takie stwierdzenie: "najsłynniejszą powieścią pana Grassa jest wydany w roku 1959 Blaszany bębenek, porywająca alegoryczna eksploracja rozkwitu nazizmu w Niemczech i w Polsce".
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
Kongres Polonii Amerykańskiej uważa, że to zniekształcanie historii. - To wstyd, że tak prominentna gazeta w ten sposób zniekształca historię. My Amerykanie polskiego pochodzenia nie możemy się jednak tylko oburzać. Musimy wykorzystać takie wydarzenia, aby nauczyć społeczeństwo USA jak wyglądała naprawdę historia - powiedział prezes nowojorskiego oddziału KPA, Frank Milewski.
"Wkrótce po tym, kiedy Hitler doszedł do władzy w roku 1933, Marszałek Józef Piłsudski zaproponował, aby Francja przystąpiła z nim do prewencyjnej wojny z Niemcami i wyeliminowała nazizm w zarodku. Paryż odrzucił jednak tę ideę. (...) Podczas gdy inne kraje europejskie obłaskawiały Hitlera, Polska zajmowała twardą postawę i jako pierwsza stanęła do walki z nazistami w czasie II wojny światowej (...) Polska, pierwsza ofiara nazizmu może być teraz przedstawiana jako współodpowiedzialna wraz z Niemcami za nazizm" - napisali członkowie KPA w liście do redakcji.
Wcześniej, w reakcji na ponawiane wielokrotnie żądania środowiska polsko-amerykańskiego, by media w Stanach Zjednoczonych zaniechały używania frazy "polskie obozy koncentracyjne", "New York Times" wprowadził do instrukcji dla swoich dziennikarzy zapis, aby nie stosować takiego sformułowania.
PAP,kk