Logo Polskiego Radia
PAP
Petar Petrovic 18.04.2012

Żydzi i Polacy wspólnie oddają hołd ofiarom Holocaustu

Ponad 10 tysięcy uczestników Marszu Pamieci uczci w czwartek ofiary niemieckiej zbrodni w Auschwitz II-Birkenau.
Bloki na terenie dawnego obozu koncentracyjnego Auschwitz-BirkenauBloki na terenie dawnego obozu koncentracyjnego Auschwitz-BirkenauWikimedia Commons/ Tomasz Bienias

Po raz 21. Żydzi i Polacy przejdą "drogą śmierci" z byłego niemieckiego obozu Auschwitz do byłego Auschwitz II-Birkenau.

Żydom i Polakom będą towarzyszyć amerykańscy wyzwoliciele obozów.

Główne uroczystości odbędą się pod pomnikiem ofiar obozu w byłym KL Auschwitz II-Birkenau, a uczestnicy Marszu przejdą trzykilometrowym szlakiem spod bramy z napisem "Arbeit macht frei" na terenie byłego niemieckiego obozu KL Auschwitz.

Młodzi Żydzi z ponad 30 krajów i Polacy zwiedzą też ekspozycję obozową, m.in stałą ekspozycję poświęconą martyrologii ponad 400 tysięcy Żydów węgierskich, blok 11 zwanym Blokiem Śmierci i jego dziedziniec, na którym znajduje się Ściana Straceń, przed którą w czasie wojny Niemcy rozstrzeliwali więźniów, głównie Polaków.

Zobacz galerię - Dzień na zdjęciach>>>

Kulminacyjnym momentem uroczystości będzie zmówienie kadiszu, jednej z najważniejszych modlitw w judaizmie, oraz żałobnej modlitwy El male rachamim. Na zakończenie odśpiewana zostanie "Hatikva" (Nadzieja), hymn Izraela.

Marsze Żywych odbywają się od 1988 roku, organizowane są tradycyjnie w Dniu Pamięci o Zagładzie (Jom Ha Szoa), który został ustanowiony 12 kwietnia 1951 roku przez izraelski parlament - Kneset. Data ta związana jest z powstaniem w getcie warszawskim.

(pp)