Logo Polskiego Radia
IAR
Gabriela Skonieczna 23.04.2012

Czytać albo nie czytać. Światowy Dzień Książki

Kraje, które mają wysoki poziom czytelnictwa, mają jednocześnie najwyższy poziom kreatywności i innowacyjności.
Czytać albo nie czytać. Światowy Dzień KsiążkiGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej

Jak wynika z ostatnich badań czytelnictwa, przeprowadzonych przez Bibliotekę Narodową, 56 procent Polaków nie wstydzi się przyznać do tego, że w ostatnim roku nie przeczytało żadnej książki. Nie miało kontaktu nawet ze słownikiem, książką kucharską, komiksem, albumem czy przewodnikiem.

Nie czytają nawet studenci?
Dyrektor Biblioteki Narodowej Tomasz Makowski podkreśla, że przerażające jest to, iż nie czyta co piąta osoba z wyższym wykształceniem. Okazje się też, że można skończyć studia bez zagłębiania się w lekturze.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
Dyrektor Makowski podkreślił, że w raporcie "Polska 2030 przygotowanym przez ministra Michała Boniego pokazana jest zależność między kreatywnością społeczną i innowacyjnością - a poziomem czytelnictwa. Dyrektor Biblioteki Narodowej ma nadzieję, że w końcu efekty zaczną przynosić akcje promujące czytelnictwo i dobry klimat wokół książek.

"Książki gryzą"
Od 20 lat nie zmienia się liczba osób, które czytają więcej niż jedną książkę. 12 procent Polaków deklaruje, że czyta co najmniej 6 książek rocznie.

Przed Światowym Dniem Książki została zainaugurowana kampania społeczna pod przewrotnym tytułem "Nie czytaj", zorganizowana przez Bibliotekę Uniwersytetu Warszawskiego i Bibliocreatio. Ma ona na celu zwrócenie uwagi na poziom czytelnictwa i zachęcenie Polaków do lektury.

IAR, gs