Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Sylwia Mróz 04.05.2012

Posłuchaj głosów wybitnych osobistości i mężów stanu

Józef Piłsudski, Władysław Anders, Ignacy Paderewski... – posłuchaj ich wystąpień w serwisie Radio Wolna Europa. Archiwalne dźwięki przedstawiają znakomite postacie najnowszej historii Polski, zebrane w jednym cyklu.
Józef Piłsudski fot. Wikimedia Commons.Józef Piłsudski fot. Wikimedia Commons.Wikipedia/K. Pęcherski, domena publiczna

Na naszej stronie wolnaeuropa.polskieradio.pl prezentujemy kopię wydania płytowego RWE, które dyrektor Jan Nowak-Jeziorański przekazał archiwum Polskiego Radia. W cyklu można posłuchać oryginalnych głosów wybitnych osobistości i mężów stanu - Józef Piłsudski, Ignacy Paderewski, Józef Beck, Władysław Anders, Józef Haller, Marian Kukiel, Stanisław Sosabowski, Edward Raczyński, Władysław Sikorski i wielu innych.

Felietony historyczne, przemówienia mężów stanu i wspomnienia świadków wydarzeń. Wśród jednych z pierwszych nagrań cyklu Świadkowie historii pojawia się felieton poświęcony odsłonięciu pomnika Adama Mickiewicza w Warszawie w 1989 roku w setną rocznicę urodzin poety. Zapis przemówienia wygłoszonego przez Władysława Andersa na cmentarzu żołnierzy polskich pod Monte Cassino w 20. rocznicę zwycięskiej bitwy zarejestrowany 18 maja 1964 roku jest jednym z ostatnich.
Więcej w serwisie specjalnym >>>

W okresie PRL miliony Polaków siedząc przy radioodbiornikach kręciły gałkami radia, próbując na falach krótkich przebijać się przez dokuczliwe szumy i trzaski. W nagrodę udawało się "wyłowić" z głośnika ważne słowa i zdania, niekiedy było to prawie niemożliwe, bowiem system zagłuszania programów Wolnej Europy funkcjonował dość sprawnie.

Posłuchaj archiwalnych dźwięków zgromadzonych w serwisie specjalnym Polskiego Radia wolnaeuropa.polskieradio.pl

Ponad 20 tysięcy archiwalnych dźwięków, składających się na ten serwis obrazuje sytuację w Polsce i na świecie - od uruchomienia Rozgłośni Polskiej RWE 3 maja 1952, aż do zakończenia działalności w połowie lat 90. W sumie pół miliona minut nagrań archiwalnych. To dźwiękowy dokument najważniejszych, często dramatycznych wydarzeń w Polsce – stalinizm, ucieczka pułkownika Światły, aresztowanie prymasa Wyszyńskiego, robotniczy bunt 1970, studencka rewolta 1968, masakra robotników na Wybrzeżu 1970, wybór Papieża, Solidarność, stan wojenny - wreszcie obrady Okrągłego Stołu.

sm