Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Sylwia Mróz 05.05.2012

Mistrz polskiego humoru w Radiach Wolności

Sławomir Mrożek był bohaterem wielu audycji nadanych przez Rozgłośnię Polską Radio Wolna Europa - wszystkie okraszone jego niezwykłym humorem i celną pointą.
Sławomir Mrożek - zdobywca Nagrody Kościelskich w 1962 rokuSławomir Mrożek - zdobywca Nagrody Kościelskich w 1962 rokuWikipedia/Mariusz Kubik

Od chwili debiutu w latach 50. XX wieku do drugiej dekady naszego stulecia utwory Sławomira Mrożka były żywo obecne w świadomości widzów teatralnych i czytelników książek i nadal wpływają na nasz obraz świata, sterują przeżyciami, zadają niewygodne pytania, pozwalają lepiej zrozumieć dylematy ludzkie związane z historyczną zmianą.

Posłuchaj nagrań nt. Sławomira Mrożka w Rozgłośni Polskiej RWE >>>

Mistrz formy scenicznej i małych narracji, twórca niepodrabialnego humoru, od półwiecza towarzyszy intelektualnej refleksji nad kondycją Polaków, a jego opozycja "mędrka" i "chama" przez cały czas PRL-u przenikliwie uwidaczniała napięcia społeczne, jakim zaprzeczała ówczesna ideologia.

Mistrz humoru

Sławomir Mrożek, prawdopodobnie najczęściej grywany w kraju i za granicą polski dramaturg współczesny, a w Polsce przez lata jeden z najpoczytniejszych, obok Stanisława Lema, pisarzy, urodził się 29 czerwca 1930 roku w Borzęcinie (woj. małopolskie). Jest autorem takich dramatów jak "Tango", "Rzeźnia", "Emigranci".

W 1963 roku Mrożek wyemigrował z Polski, mieszkał we Włoszech, we Francji i w Meksyku. Powrócił do kraju w 1996 roku. Osiem lat później pisarz przebył udar mózgu, po którym został dotknięty afazją (utrata zdolności mowy). Lekarz poradził mu spisywanie wspomnień w celach terapeutycznych. Efekt tej pracy - autobiograficzna książka pt. "Baltazar" - została opublikowana w 2006 roku.

W czerwcu 2008 roku pisarz po raz drugi zdecydował się na emigrację, tym razem ze względu na stan zdrowia. Osiadł w Nicei. W 2010 roku ukazał się pierwszy z trzech tomów "Dziennika" Mrożka; tom drugi trafił do księgarń 25 stycznia.

Posłuchaj archiwalnych dźwięków zgromadzonych w serwisie specjalnym Polskiego Radia wolnaeuropa.polskieradio.pl

Ponad 20 tysięcy archiwalnych dźwięków, składających się na ten serwis obrazuje sytuację w Polsce i na świecie - od uruchomienia Rozgłośni Polskiej RWE 3 maja 1952, aż do zakończenia działalności w połowie lat 90. W sumie pół miliona minut nagrań archiwalnych. To dźwiękowy dokument najważniejszych, często dramatycznych wydarzeń w Polsce – stalinizm, ucieczka pułkownika Światły, aresztowanie prymasa Wyszyńskiego, robotniczy bunt 1970, studencka rewolta 1968, masakra robotników na Wybrzeżu 1970, wybór Papieża, Solidarność, stan wojenny - wreszcie obrady Okrągłego Stołu.

Zobacz galerię - Dzień na zdjęciach>>>

sm