Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Sylwia Mróz 06.05.2012

Silne emocje gwarantowane: posłuchaj tych dźwięków

Najważniejszym audycjom Rozgłośni Polskiej RWE towarzyszyły charakterystyczne sygnały, które same w sobie stały się legendą. Dźwięki, przebijające się przez warkot zagłuszarek, pomogą Wam przenieść się w czasie.
Silne emocje gwarantowane: posłuchaj tych dźwiękówDHS
Posłuchaj
  • Sygnał Rozgłośni Polskiej RWE
Czytaj także

Dla słuchaczy rozgłośni Radio Wolna Europa mamy nie lada niespodziankę – legendarne sygnały towarzyszące audycjom. „Dziennik radiowy”, „Fakty, Wydarzenia, Opinie”, „Co nowego na Wschodzie”, „Kwadrans Jacka Kaczmarskiego”, „Widziane z kraju”, „Rozmowy o polityce” – to jedne z nich. Co wieczór te dźwięki rozbrzmiewały z radioodbiorników w mieszkaniach tysięcy słuchaczy.

>>> Posłuchaj legendarnych sygnałów <<<

W okresie PRL miliony Polaków siedząc przy radioodbiornikach kręciły gałkami radia, próbując na falach krótkich przebijać się przez dokuczliwe szumy i trzaski. W nagrodę udawało się "wyłowić" z głośnika ważne słowa i zdania, niekiedy było to prawie niemożliwe, bowiem system zagłuszania programów Wolnej Europy funkcjonował dość sprawnie.

Posłuchaj archiwalnych dźwięków zgromadzonych w serwisie specjalnym Polskiego Radia wolnaeuropa.polskieradio.pl

Ponad 20 tysięcy archiwalnych dźwięków, składających się na ten serwis obrazuje sytuację w Polsce i na świecie - od uruchomienia Rozgłośni Polskiej RWE 3 maja 1952, aż do zakończenia działalności w połowie lat 90. W sumie pół miliona minut nagrań archiwalnych. To dźwiękowy dokument najważniejszych, często dramatycznych wydarzeń w Polsce – stalinizm, ucieczka pułkownika Światły, aresztowanie prymasa Wyszyńskiego, robotniczy bunt 1970, studencka rewolta 1968, masakra robotników na Wybrzeżu 1970, wybór Papieża, Solidarność, stan wojenny - wreszcie obrady Okrągłego Stołu.

sm