Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Martin Ruszkiewicz 24.05.2012

Duda rozmawiał z prezydentem. Będzie podpis pod ustawą?

Ok. dwudziestu minut trwało spotkanie prezydenta Bronisława Komorowskiego z szefem NSZZ "Solidarność". Rozmowa dotyczyła reformy emerytalnej.
Prezydent RP Bronisław Komorowski (P) i przewodniczący Solidarności Piotr Duda (L) podczas spotkania w Pałacu PrezydenckimPrezydent RP Bronisław Komorowski (P) i przewodniczący Solidarności Piotr Duda (L) podczas spotkania w Pałacu PrezydenckimPAP/Jacek Turczyk
Posłuchaj
  • Przewodniczący "Solidarności" Piotr Duda
  • Piotr Duda podziękował związkowcom za udział w pikiecie
Czytaj także

- Typowe spotkanie w konwencji nie związkowej, ale politycznej - tak szef "Solidarności" Piotr Duda mówił o zakończonym spotkaniu z prezydentem Bronisławem Komorowski w sprawie reformy emerytalnej.

Szef "Solidarności" mówił, że apelował do prezydenta w sprawie tak zwanych umów śmieciowych. Piotr Duda dodał, że chciałby, aby Bronisław Komorowski pilnował, aby rząd mając gotowe ustawy, jak najszybciej przesłał je do parlamentu.

Podejmie decyzję sam

Bronisław Komorowski mówił z kolei, że jest otwarty na argumenty, ale decyzję podejmie sam.

Podkreślił, że na razie nie widzi w nowych regulacjach zagrożeń natury konstytucyjnej. Prezydent dodał, że "Solidarność" nie mówi ustawie emerytalnej "nie bo nie", a przedstawia własne propozycje.

Bronisław Komorowski pochwalił atmosferę w trakcie spotkania ze związkowcami. Jak powiedział, umówił się ze związkowcami na dalszą współpracę.

Senat nie wniósł poprawek

Od godz. 15 Solidarność pikietowała przed Pałacem Prezydenckim przeciwko reformie emerytalnej. Wcześniej - o godzinie 11 - zebrała się w Warszawie Komisja Krajowa "S" oraz sztab protestacyjny.

W czwartek Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o emeryturach z FUS, zakładającej m.in. podwyższenie wieku emerytalnego do 67. roku życia. Senatorowie nie wnieśli też poprawek do noweli ustawy o emeryturach mundurowych, co oznacza, że obie ustawy trafią teraz do podpisu prezydenta.

Ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych przewiduje, że od 2013 r. wiek emerytalny będzie wzrastał o trzy miesiące każdego roku. Tym samym mężczyźni osiągną docelowy wiek emerytalny (67 lat) w 2020 r., a kobiety - w 2040 r.

W przypadku emerytur mundurowych zmiany zakładają, że funkcjonariusze, którzy wstąpią do służby od 2013 roku, nabędą uprawnienia emerytalne po 55. roku życia i 25 latach służby. Uchwalone przepisy zmierzają do wydłużenia aktywności zawodowej żołnierzy zawodowych oraz funkcjonariuszy 10 formacji: policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej.

PAP, IAR, mr