Logo Polskiego Radia
PAP
Petar Petrovic 06.06.2012

Znasz ofiary obławy augustowskiej? Powiadom IPN

IPN szuka osób, które mogą pomóc w śledztwie dotyczącym obławy augustowskiej z lipca 1945 roku, czyli niewyjaśnionym dotąd mordem ok. 600 działaczy podziemia niepodległościowego.
Krzyż w Gibach poświęcony pamięci Polaków pomordowanych podczas obławy augustowskiejKrzyż w Gibach poświęcony pamięci Polaków pomordowanych podczas obławy augustowskiejWikipedia/Radosław Drożdżewski

IPN prosi o pomoc osoby posiadające informacje o ludziach „pochodzących z przedwojennego województwa wileńskiego i nowogródzkiego, które zostały aresztowane w lipcu 1945 roku przez funkcjonariuszy ZSRR na terenie powiatów augustowskiego, suwalskiego, sokólskiego, województwa podlaskiego, w związku z podejrzeniem przynależności do polskich organizacji niepodległościowych”.

Informacje można przekazywać listownie bądź telefonicznie Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Białymstoku.

Białostoccy prokuratorzy IPN od kilku lat prowadzą śledztwo dotyczące obławy augustowskiej. Formalnie prowadzone jest w sprawie zbrodni komunistycznych, zbrodni przeciwko ludzkości.

Doszło do niej w okresie lipca i sierpnia 1945 roku, w nieustalonym miejscu, na około 600. osobach zatrzymanych na terenie Suwalszczyzny podczas tzw. obławy augustowskiej dokonanej przez NKWD, przy współudziale funkcjonariuszy UB, MO oraz żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego.

Podstawą poszukiwań są informacje z sowieckich meldunków z lipca 1945 roku, przekazane niedawno Instytutowi przez stowarzyszenie Memoriał z Moskwy.

Zobacz specjalny serwis historyczny poświęcony II wojnie światowej

W meldunku naczelnika Głównego Zarządu Kontrwywiadu "Smiersz" gen. Abakumowa do szefa NKWD, Ławrientija Berii z 21 lipca 1945 r. znajduje się zapis, że ponad pół tysiąca osób określonych jako "Litwini" zostało przekazanych do NKWD Litewskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. IPN szuka wszelkich informacji o tych osobach.

Naczelnik pionu śledczego IPN w Białymstoku prokurator Zbigniew Kulikowski poinformował, że równolegle do apelu poprzez media, do strony litewskiej został wysłany wniosek o pomoc prawną w poszukiwaniach archiwaliów dotyczących obławy.

Zobacz galerię - dzień na zdjęciach>>>

(pp)