Logo Polskiego Radia
PAP
Szymon Gebert 18.07.2012

"Homoseksualiści najbardziej dyskryminowani w Polsce"

Ze wszystkich grup społecznych to homoseksualiści spotykają się z największą niechęcia w Polsce – wynika z badań zaprezentowanych podczas konferencji Pełnomocniczki ds. Równego Traktowania.
Agnieszka Kozłowska-RajewiczAgnieszka Kozłowska-RajewiczWojciech Kusiński/PR

Agnieszka Kozłowska-Rajewicz zorganizowała konferencję z okazji inauguracji projektu Rady Europy „Zwalczanie dyskryminacji ze względu na orientację seksualną i tożsamość płciową”. Przy okazji spotkania zaprezentowano badania, z których wynika że większość homoseksualistów nie ujawnia swojej tożsamości nawet najbliższym. Ci, którzy to robią, spotykają się, według zaprezentowanych badań, "z ostracyzmem, szykanami, a nawet przemocą".

Badania „Równe traktowanie standardem dobrego rządzenia” pokazały, że na pierwszym miejscu osób wobec których odczuwamy największy dystans społeczny są geje, na drugim transseksualiści, na trzecim biseksualiści, a na piątym lesbijki. Wynik obliczono pytając o poczucie komfortu gdy przedstawiciel wskazanej grupy zostaje naszym sąsiadem, dołącza do rodziny itd.

Biuro Pełnomocnika ds. Równego Traktowania zapowiedziało cykl szkoleń dla służb publicznych dotyczących tematyki LGBT.

Zdaniem ekspertów największe problemy to przestępstwa popełniane z nienawiści i ignorowanie tematu przez urzędników. Nie zgadzają się oni np. na wydawanie zaświadczeń do zawarcia małżeństwa za granicą, które dostają pary heteroseksualne. Dużym problemem jest także zmiana płci, która – w opinii specjalistów – nie jest dostatecznie uregulowana w polskim prawie.

Za bezsprzecznie najpilniejszą zmianę w prawie uznali jednak zgodnie potrzebę dodania orientacji seksualnej i tożsamości płciowej jako motywacji do przestępstwa z nienawiści. Takie przestępstwo jest ścigane z urzędu, a nie powództwa cywilnego.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

sg