Logo Polskiego Radia
IAR
Michał Chodurski 19.07.2012

Ustawa o grach hazardowych narusza zasady Unii Europejskiej?

Polska ustawa o grach hazardowych wymagała notyfikacji Komisji Europejskiej, która oceniłaby ją pod kątem zgodności z unijnym prawem.
Ustawa o grach hazardowych narusza zasady Unii Europejskiej?Glow Images/East News

Tak orzekł Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu, podkreślając, że notyfikacji nie było. Orzeczenie Trybunału oznacza, że Polska naruszyła unijne zasady.

Tymczasem strona polska utrzymuje, że nie było wymogu notyfikacji.

Trybunał zajął się sprawą, bo zwrócił się do niego o opinię Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku. Rozpatrywał on skargę trzech firm - Fortuna, Forta, Grand, które narzekały na utrudnienia w prowadzeniu działalności. Firmy argumentowały, że zapisy ustawy nie mogą być skutecznie stosowane, skoro nie zostały notyfikowane Komisji Europejskiej.
Sędziowie Trybunału uznali, że Polska powinna była poinformować Komisję Europejską o prowadzonych pracach nad ustawą i skonsultować z nią zapisy, a zatem notyfikacja była wymagana. A to może otwierać drogę do roszczeń wobec skarbu państwa przez poszkodowane firmy. Trybunał nie oceniał natomiast dziś, czy ustawa o grach hazardowych jest zgodna z unijnym prawem. Przewiduje ona między innymi likwidację hazardu o automatach o niskich wygranych poza kasynami i zakaz urządzania wideo-loterii. Przeciwko ustawie protestowało lobby hazardowe, które wskazywało na zapisy preferujące polskie firmy, utrudniające tym samym działalność hazardową w naszym kraju zagranicznym firmom.
Na niekorzystne zapisy poskarżyli się w Komisji Europejskiej operatorzy i producenci urządzeń rozrywkowych. Jeśli skarga okaże się zasadna, urzędnicy wezmą pod lupę ustawę hazardową i jeśli później Trybunał podzieli te argumenty, Polsce grożą wysokie kary finansowe.

mch