Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Szymon Gebert 30.07.2012

Prezydent Ugandy: unikajcie kontaktu fizycznego. Ebola

Yoweri Museveni poinformował w specjalnym telewizyjnym orędziu, że epidemia dotarła do stolicy Ugandy Kampali, zabijając dotychczas 14 osób.
Mikroskopowy obraz wirusa EbolaMikroskopowy obraz wirusa EbolaCDC/Wikimedia Commons CC

Ebola jest jednym z najbardziej złośliwych wirusów na świecie; rozprzestrzenia się poprzez bliski kontakt fizyczny i zabija nawet 90% zarażonych.

Prezydent Museveni poinformował, że służba zdrowia stara się namierzyć każdego kto mógł mieć kontakt z ofiarami, by poddać ich kwarantannie.

W swoim orędziu wezwał by ludzie unikali ściskania dłoni, całowania i uprawiania seksu w ramach walki z rozprzestrzenianiem się choroby.

Podkreślił też, by krewni i przyjaciele ofiar eboli nie próbowali sami ich pochować. – Zamiast tego należy wezwać lekarzy, którzy wiedzą jak to zrobić – zaapelował. Jak powiedział prezydent, siedmiu lekarzy i 13 innych pracowników służby zdrowia ze szpitala głównego w Kampali poddano kwarantannie po tym, jak wykryto tam „co najmniej jeden, lub dwa” przypadki wirusa.

Pierwszą ofiarą ostatniego wybuchu eboli byłą ciężarna kobieta w dystrykcie Kibaale, około 170 kilometrów na zachód od Kampali. Później choroba rozprzestrzeniła się na osoby, które były obecne na pogrzebie.

W ostatnich 12 latach Ugandę dotknęły trzy epidemie eboli. Najtragiczniejsza była ta w 2000 roku, gdy zarażonych zostało 425 osób, z których połowa zmarła.

Nie istnieje szczepionka na ebolę. Do objawów zalicza się wysoka gorączka, osłabienie, bóle głowy, wymioty i problemy z nerkami.

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH

sg