Logo Polskiego Radia
IAR
Martin Ruszkiewicz 27.08.2012

"Ziobro-Seremet-Amber Gold - ta maszyna nie działa"

Propozycje, jakie w związku ze sprawą Amber Gold przedstawił prokurator generalny, nie wystarczą do naprawy sytuacji - uważa szef Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro.
Lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro podczas konferencji prasowej dotyczącej Amber GoldLider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro podczas konferencji prasowej dotyczącej Amber GoldPAP/Grzegorz Jakubowski

Wcześniej, na specjalnej konferencji Prokurator Generalny Andrzej Seremet poinformował, że zwrócił się do Krajowej Rady Prokuratury o odwołanie prokuratora rejonowego z prokuratury Gdańsk Wrzeszcz, który prowadził sprawę Amber Gold.

Wobec innych prokuratorów wszczęte będzie postępowanie dyscyplinarne. Andrzej Seremet domaga się także zaostrzenia przepisów karnych prawa bankowego.

Według byłego ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry w sprawie Amber Gold prokuratura całkowicie zawiodła i skompromitowała się. Jego zdaniem postępowania dyscyplinarne nie wystarczą, a działania są spóźnione bo obecnie Prokurator Generalny jest ubezwłasnowolniony.

"Co robić, by nic nie robić"

Lider Solidarnej Polski wspominał na konferencji prasowej w Sejmie, że za jego czasów, kiedy zaniechania były oczywiste, odwoływał z funkcji szefów prokuratur rejonowych, okręgowych, a nawet apelacyjnych.

Zdaniem Zbigniewa Ziobry po reformie z 2009 roku śledztwa są umarzane a w prokuraturze myśli się głównie o statystyce i o tym "co robić, by nic nie robić".

Zbigniew Ziobro ocenił propozycje Andrzeja Seremeta jako niewystarczające i przedstawione trzy lata za późno. Wyraził przekonanie, że jeśli w sprawie Amber Gold zawiadomienia Komisji Nadzoru Finansowego do prokuratury nie zadziałały, to w przyszłości może się to powtórzyć.

Projekt zmian

W ubiegłym tygodniu Solidarna Polska złożyła projekt nowej ustawy o prokuraturze, który zakłada między innymi przywrócenie połączenia funkcji prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości.

SP przedstawiła też kilka innych propozycji, które zdaniem posłów tego ugrupowania zapobiegną oszukiwaniu ludzi przez parabanki. Jedną z nich jest powołanie w Sejmie specjalnej komisji do zbadania pracy organów państwa w sprawie parabanków. Kolejne kroki to wyposażenie Komisji Nadzoru Finansowego w możliwość żądania sprawozdań finansowych od parabanków, umożliwienie Komisji wydawania decyzji o zawieszeniu działalności parabanku oraz publikowanie sprawozdań KNF na temat tego typu podmiotów w Sejmie.

Posłowie Solidarnej Polski podkreślili, że jako konstruktywna opozycja nie ograniczają się do krytyki rządu lecz przedstawiają rozwiązania.

Galeria: dzień na zdjęciach >>>

IAR, mr