Logo Polskiego Radia
IAR
Agnieszka Kamińska 26.09.2012

Aborcja znowu w Sejmie. "Do 12 tygodni"

Posłowie zajmą się dwoma projektami dotyczącymi aborcji. Jeden z nich dopuszcza aborcję do około trzech miesięcy, drugi zakazuje jej nawet, gdy ciąża zagraża życiu kobiety.
Sejm RPSejm RPsejm.gov.pl/Krzysztof Białoskórski

Pierwszy projekt - autorstwa Ruchu Palikota - zakłada możliwość przerwania ciąży do 12 tygodnia. Po tym czasie aborcja byłaby możliwa - tak jak do tej pory - w trzech określonych przypadkach. W projekcie jest też mowa o refundacji środków antykoncepcyjnych oraz edukacji seksualnej.

Drugą propozycję przygotowała Solidarna Polska. Zakłada ona uchylenie przepisu dopuszczającego przerwanie ciąży w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.

Nad tymi projektami ma się odbyć jedna debata. Obecnie obowiązująca ustawa dopuszcza przerywanie ciąży w trzech przypadkach: gdy ciąża zagraża życiu lub zdrowiu kobiety, gdy występuje duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu oraz gdy ciąża jest następstwem gwałtu.

Projekty o ulgach

Oprócz tego w Sejmie odbędzie się też drugie czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym. Likwiduje on między innymi ulgę na internet, zmienia też zasady dotyczące 50-procentowego kosztu uzyskania przychodu, z którego korzystają twórcy, artyści i dziennikarze. Projekt reguluje też zasady przyznawania ulg prorodzinnych. Zgodnie z nim, rodziny z jednym dzieckiem, których roczny dochód przekroczy 112 tysięcy złotych, stracą prawo do ulgi prorodzinnej. Odliczenie na trzecie dziecko ma wzrosnąć o 50 procent, a na czwarte i każde następne - o 100 procent.

W porządku obrad jest też przygotowany przez Ruch Palikota projekt zmian w kodeksie pracy. Chodzi w nim między innymi o wydłużenie wymiaru urlopu ojcowskiego z obowiązujących obecnie dwóch do ośmiu tygodni. Nie mógłby się on pokrywać z urlopem macierzyńskim. Odbędzie się też pierwsze czytanie projektu ustawy powołującej Rzecznika Praw Podatnika. Wnioskodawcy - klub Prawa i Sprawiedliwości - proponują, by Rzecznik obywateli występował w postępowaniach przed urzędami i sądami administracyjnymi oraz kontrolował proces legislacyjny w dziedzinie podatków.
IAR/agkm

Galeria: dzień na zdjęciach >>>