Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Łukasz Urynowicz 08.10.2012

„Tsunami” sekularyzacji. Synod biskupów otwarty

Metropolita Waszyngtonu między innymi na karb skandali pedofilskich składa malejące zaufanie wiernych do Kościoła.
Przemówienie Donalda Wuerla podczas synodu biskupówPrzemówienie Donalda Wuerla podczas synodu biskupówPAP/EPA/L'Osservatore Romano
Posłuchaj
  • Relacja Marka Lehnerta z Rzymu (IAR)
Czytaj także

Synod pod hasłem „Nowa ewangelizacja dla przekazu wiary chrześcijańskiej” został zainaugurowany przez Benedykta XVI. Papież wygłosił 20-minutowe przemówienie, w którym podzielił się refleksją na temat wiary i miłości, które są „filarami ewangelizacji”. Podkreśla, że największym zagrożeniem dla chrześcijaństwa jest wiara „letnia” – „wiara musi przekształcić się w płomień miłości”.

Po nim zabrał głos sekretarz synodu Nikola Eterovic. Swój wykład wygłosił po łacinie – większość obecnych miała słuchawki na uszach. Wszyscy natomiast zrozumieli ogłoszenie przerwy wypowiedziane w tym samym języku: „habemus intervallum”.

Kryzys wiary jak tsunami

Pierwszy dzień obrad otworzył arcybiskup stolicy USA, kardynał Donald W. Wuerl. W swoim przemówieniu podkreślił, że na Zachodzie doszło do „drastycznej redukcji praktyk religijnych wśród osób ochrzczonych”. Według niego, zjawisko to trwa już blisko 30 lat - od kiedy „całe pokolenia odeszły od systemów wsparcia, które ułatwiały przekazywanie wiary”. Obecny kryzys porównał do klęski żywiołowej:

- To tak, jakby tsunami wpływów sekularyzacji zburzyło cały krajobraz, porywając ze sobą takie wskaźniki społeczne, jak małżeństwo, rodzina, koncepcja dobra wspólnego i rozdzielenie dobra od zła.

Amerykański metropolita podkreślił również, że pedofilia wśród duchownych znacznie przyczyniła się do zachwiania wiary:

- W sposób tragiczny grzechy nielicznych rozbudziły brak zaufania do struktur Kościoła.

Synod potrwa do 28 października i bierze w nim udział czterech przedstawicieli z Polski: przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Józef Michalik, wiceprzewodniczący KEP arcybiskup Stanisław Gądecki, metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz oraz metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz.

łu