Logo Polskiego Radia
IAR
Agnieszka Kamińska 14.10.2012

Dzień Papieski. "Rodzina szkołą miłości społecznej"

"Jan Paweł II - Papież Rodziny" - pod takim hasłem Kościół katolicki w Polsce obchodzi w niedzielę XII Dzień Papieski.
Jan Paweł IIJan Paweł IIShutterstock
Posłuchaj
  • Jan Paweł II o rodzinie: rodzina jest pierwszą i podstawową szkołą miłości społecznej, powinna pozostać ostoją wśród niszczycielskich prądów i bolesnych doświadczeń
  • Jan Paweł II o rodzicach
Czytaj także

- Tegoroczne hasło jest okazją do podkreślenia szczególnego miejsca, jakie zajmowały małżeństwo i rodzina w nauczaniu Karola Wojtyły - powiedział biskup Piotr Jarecki. Jak podkreśla, w centrum zainteresowania Karola Wojtyły, jako biskupa krakowskiego, była rodzina właśnie. Biskup dodaje, przyszły papież organizował kursy i dyskusje dla narzeczonych przygotowujących się do zawarcia małżeństwa. Hierarcha zaznacza, że gdy w 1978 roku Karol Wojtyła został wybrany na Stolicę Piotrową, środowe audiencje poświęcił właśnie problematyce rodziny.

Jan Paweł II często podkreślał wartość rodziny, zwracając uwagę na jej wymiar duchowy i znaczenie we współczesnym świecie. - Rodzina jest pierwszą i podstawową szkołą miłości społecznej. Musi być na tyle silna Bogiem, czyli miłością wzajemną wszystkich, którzy ją tworzą, że potrafi pozostać ostoją człowieka wśród niszczycielskich prądów i bolesnych doświadczeń - mówił między innymi. Jan Paweł II podkreślał, że tylko w rodzinie, gdzie panuje wzajemne zaufanie, można realizować proces wychowania dzieci, zaznaczał też, że rodzice powinni nieustannie wychowywać również sami siebie.

Dzieło Nowego Tysiąclecia

Z okazji XII Dnia Papieskiego tradycyjnie odbędzie się zbiórka pieniędzy na stypendia dla uzdolnionej, niezamożnej młodzieży pochodzącej z niewielkich miejscowości. Pieniądze zbierane będą w kościołach, ale też na ulicach przez tysiące wolontariuszy. Ksiądz Jan Drób z Fundacji Dzieło Nowego tysiąclecia zaznacza, że stypendia są żywym pomnikiem Jana Pawła II. Jak dodaje, idea stypendiów, czyli dzielenie się z drugim człowiekiem, są wyjściem naprzeciw nauczaniu Jana Pawła II.

Obchody Dnia Papieskiego

W ramach centralnych obchodów Dnia Papieskiego celebrowane będą msze, między innymi w kościele św. Krzyża w Warszawie oraz w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.

O godzinie 16:00 na Placu Zamkowym w Warszawie rozpocznie się koncert Dnia Papieskiego. W programie - występy znanych artystów. Ksiądz Rafał Sztejka zapowiada, że gwoździem programu będzie specjalny koncert z wykorzystaniem nagrań Jana Pawła II. Ksiądz Sztejka wyjaśnia, że w nawiązaniu do hasła "Jan Paweł II - Papież Rodziny", podczas koncertu zaaranżowane będą modlitwy Ojcze Nasz i Liczę na Ciebie Ojcze.

Z okazji Dnia Papieskiego podwoje otworzy dla zwiedzających siedziba Konferencji Episkopatu Polski. Jak zapowiada rzecznik episkopatu ksiądz Józef Kloch, w budynku będzie można obejrzeć wiele cennych pamiątek z archiwów, w tym przedmioty związane z Janem Pawłem II. Można będzie zwiedzić kaplicę, gdzie modlił się Jan Paweł II.

W trakcie koncertu na Placu Zamkowym odbędzie się przygotowany przez stypendystów dzieła Nowego Tysiąclecia Apel Miasta Warszawy. Podczas apelu głos zabierze prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz, zaś arcybiskup Henryk Hoser udzieli wszystkim obecnym błogosławieństwa.

16 października przypada rocznica wyboru Karola Wojtyły na papieża. Kościół obchodzi Dzień Papieski w niedzielę poprzedzającą tę datę.

Zobacz serwis papieski o Janie Pawle II >>>

Galeria: dzień na zdjęciach >>>

IAR/agkm